sahiplenecek kedi istanbul içi

yukarıdaki duyuruyu gördüm ancak benim aradığım kedinin bazı özellikleri olması gerekiyor, nedenini de açıklayacağım.

şöyle ki evde halihazırda bir kedim var. (sokakta karların altında bulup sahiplenmiştik) ve 7-8 ay önce FIP atlattı. FIP tedavisi 84 gün sürdü ve çok şükür şimdi sağlıklı bir kedi bireye dönüştü.

sahiplenmek istediğim kedinin evde bakılan bir kedinin yavrusu olmasını tercih ediyorum. çünkü sokaktaki kedilerin yüzde 80-90'ında corona var.

FIP atlatmış evdeki kedime dışarıdan gelen kediden yeni virüs bulaşsın istemiyorum.

o yüzden evde doğmuş yavru bir kedi (2-3-4 aylık olması tercihim evdekiyle anlaşabilmesi için yavru olması daha iyi diyorlar) arıyorum.

varsa gördüğünüz bildiğiniz yönlendirirseniz sevinirim.

(cins kedi özellikle istemiyorum, tekir,sarman vs gibi bir tür olması tercihim çünkü cins kedilerin türlü genetik rahatsızlıkları oluyor)

öncelikle geçmiş olsun
ama fip atlatılan bir şey değil.
kediniz iyileşmiş ama gelen kediye fip'i kediniz bulaştıracak muhtemelen.
yani fip olan ve iyileşen kedi fip'i atlatmış olmuyor, onu demek istiyorum.
hatta -allah korusun- ona hep iyi bakılması lazım bu yüzden ki tekrar nüksetmesin.

dolayısıyla şu anda hasta olmayan herhangi bir kediyi alabilirsiniz ama aldığınız kediye fip bulaşacak ve o da hasta olabilir.
o yüzden fipli kediler genelde tek kedi olurlar ya da evde halihazırda birden çok kedi varsa onlar aynı şekilde bırakılırlar çünkü biri hasta bile olsa hepsi yüzde 99 taşıyıcı olur.
yani tersten düşünüyorsunuz.

bu nedenle kedinizin altı ayda ya da yılda bir gerekli tahlillerini, testlerini yaptırmayı unutmayın.
  • blatta hiberna  (07.08.22 09:46:29 ~ 09:46:47)
blatta hiberna +1

  • alfired  (07.08.22 10:19:21)
@blatta hiberna
teşekkürler iyi dilekleriniz için...

"aldığınız kediye fip bulaşacak ve o da hasta olabilir" demişsiniz.
çalışmalar bu bulaşıcılığın çok nadir görüldüğünü gösteriyor

ccah.vetmed.ucdavis.edu

ilgili kısım

Is FIP contagious?
Cats with FIP do not appear to be very contagious
to cats that they come in contact with. Although this has
been based mainly on clinical observations, it has also been
confirmed by laboratory studies. We have not observed
contact transmission in experimental settings. Furthermore,
cat-to-cat transmission implies that every FIPV isolated
from a group outbreak of FIP will be genetically identical in
its 3c gene mutation. As I mentioned earlier, we have yet to
observe this. However, we now know that FIPV is present in the feces of most cats with FIP, so horizontal transmission is theoretically possible, although very uncommon.

çevremde fip olup iyileşen ve yanına yeni kedi alınıp sağlıklı bi şekilde hayatına yıllardır devam eden kediler var.

makalenin son cümlesi zaten teorik olarak mümkün ama çok sık rastlanan bir durum değil diyor.
  • rentts  (07.08.22 13:29:09)
kedinizin fipi atlatmış olması bir daha fip olmayacağı anlamına gelmez. fip denen bela kedinin strese girmesiyle tetiklenebiliyor. en az biri yetişkin iki kediyi aynı eve almak karakterleri nasıl olursa olsun onlar için stres demek. buna bir de fipli kedinizi eklerseniz büyük olasılıkla tekrar fiple yüzyüze kalacaksınız demektir.

hele gelecek kedi yavru ise problem iki kat artar. erkek kediler (bazı deli bireyler hariç) kesinlikle yavru istemez. dişilerde de her dişinin yavru kabul etme garantisi yoktur.
  • tururo  (07.08.22 18:06:19 ~ 18:07:19)
@tururo
fip, nedenleri, tedavisi, nüks riski ve tetikleyebilecek faktörler hk. yeterince bilgi sahibiyim.
teşekkürler.
  • rentts  (07.08.22 21:28:19)
"hasta olabilir"den kastım ıslak fip dediğimiz aktif hastalığa çevirmesi değildi.
taşıyıcı olarak fipli kedi olacak yüzde 99 ihtimal.

sizin dediğiniz bulaşıcılığın nadir görülmesi araştırması belirli temaslar için mi yoksa sürekli birlikte yaşayan kediler için mi ona bakmak lazım.
orada "temasta bulunan" diyor.
benim de evde geçici olarak baktığım, bir odada izole halde yaşayan bir kedim fip'ten öldü, diğerlerine bulaşmadı.
ama işte "birlikte yaşamak" farklı bir şey
o yazının devamında "uncommon" da olsa, dışkıda bulunduğu ve bu şekilde bulaştığı yazıyor.
aynı evde senelerce aynı kum kabına tuvaletlerini yapacakları için bu "uncommon" ifadesi bence yetersiz bir ifade bu durumda.

ama şöyle bir gerçek var ki, çok kedili bir evde kedilerden biri fip olduğunda, daha doğrusu taşıyıcı olduğu fip ıslak fip'e dönüşen ve hastalanan bir kedi olduğunda, o hanedeki bütün kediler -pasif olarak- fipli olarak kabul edilir.
hasta olmasalar da, taşıyıcı olarak kabul edilirler yani.
hatta bu yüzden ben fip geçirmiş kedisi olan arkadaşımı kendi kedilerimle muhatap etmiyorum ve onun kedileriyle de mümkün mertebe muhatap olmamaya çalışıyorum.

bu arada stresin fip'i en çok tetikleyen şey olduğu kesin.
kedinin başka bir kediye alışması da çok stres yaratacak bir şey bence de ama bu biraz kediden kediye de değişebiliyor.
belki üzerinden bir yıl falan geçtikten sonra bir kedi daha almanız daha sağlıklı ve güvenli olabilir.

diğer yandan, tabii ki başka kediyle mutlu mesut yaşayabilirler ama belki bu yüzden yavru kedi değil de, bünyesi kuvvetli yetişkin bir kedi sahiplenmek de bir seçenek olabilir.
yani iyi düşünmeniz lazım.
  • blatta hiberna  (07.08.22 23:17:30 ~ 23:24:27)
@blatta hiberna
fip i tetikleyen şey stres ve bağışıklığın düşüklüğü aynı zamanda.
o konuda haklısın. hatta benim kedim de kısırlaştırma ameliyatı sonrası fip oldu.
yani vücudunda corona vardı zaten ama bayıltılınca da operasyon için bağışıklığı düştü ve fipe çevirdi.
%100 bilemeyiz tabi ama yüksek ihtimal böyle.
kedimin fip’i atlatmasının üzerinden 1 sene geçti zaten ve evde sıkılıp tek ben yokken tek başına depresyona girmiş bir hayvana dönüşmesini istemiyorum.
benim de aklıma takılan en büyük sorunlardan biri birbirine alışırken kabullenme sürecinde stres olup olmayacağı.
daha önce başka bir kediyle biraya da gelmediği için ne tepki verir bilemiyorum.
yavru istememin sebebi yavruya karşı doğal olarak daha nazik oluyorlar.
  • rentts  (07.08.22 23:54:54)
Fip atlatmış kedinize hiçbir şekilde başka kedinin riski olacağını sanmam. Kriterler koymaya pek gerek yok. Bende de fip atlatmış kedi var.

Fipli kedinizin bağışıklığına dikkat edin yeter.
  • one minute  (10.08.22 03:38:01)
Fip bulaşıcı değil bu arada. Corona bulaşıcı. Fip de bir şekilde corona varyantı diyebiliriz. Stres, baskı vs ile bu varyant aktifleşiyor. Fipli kedi nadiren corona taşıyıcısı oluyor. Testlerle kedinizi tanımışsınızdır zaten.

Karma aşıları olan bir kediyi rahatlıkla alabilirsiniz.
  • one minute  (10.08.22 03:41:02)