Grafikerlere soru - Corel

Corel'de bir ürün kataloğu hazırlıyorum.
Müşterinin isteği şu:

Excel'de hazırlanmış bir fiyat listesi var. Ürünlere çok sık zam geliyor. Müşteri, bir ürüne zam geldiğinde excel'deki bir hücreye zam oranını yazacak, excel ve corel dahil bütün fiyatlar güncellenecek.

Olayın excel ayağı kolay, onu yaptım. Tek bir sayfada bütün ürünleri listeledim, ürünlere %10 zam geldiğinde bir hücreye 10 yazdığında listedeki bütün fiyatlar %10 artıyor.

Şimdi, corel'de hazırladığım kataloğun fiyat kısmına, her ürün için ayrı ayrı fiyat bilgisini excel'den çekmem gerekiyor. Çekmekle de kalmayıp, excel'de fiyat değiştiği zaman, corel'e çektiğim fiyatın da güncellenmesi gerekiyor.

Mümkün müdür böyle bir şey?

CorelDRAW değil de Adobe InDesign kullanırsanız mümkün, katalog hazırlamak için en uygun program InDesign'dır zaten, CorelDRAW'da uğraştığınız bir çok şeyi bununla otomatik halledersiniz. Bahsettiğim işlem şu şekilde: www.youtube.com

Ancak "Müşteri, bir ürüne zam geldiğinde excel'deki bir hücreye zam oranını yazacak, excel ve corel dahil bütün fiyatlar güncellenecek." kısmında onlar yalnızca Excel tarafını yaparlar. Katalog içerisine ilgili Excel dosyasını her zam sonrası sizin çekmeniz veya nasıl çekileceğini müşteriye öğretmeniz gerekir.
  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (05.08.22 00:28:52)