[]

Birinde “to” eki neden eklenmiş?

Eke eklediğim iki sayfada, birinde cümle bağlamında “to” kullanılırken diğerinde neden “to” kullanılmıyor?
 
cünkü ikisi ayri fiiller ve ingilizce her fiil belirli bir preposition kombinasyonu ile kullanilir, kullanılan ya da kullanılmayan preposition anlami belirler. ilk örnekteki cümleler sunu söylüyor

see somebody do - bir kisiyi bir sey yaparken gördüm, ama eylemi başından sonuna kadar izledim, ne yapti ise herseyi gördüm.

see somebody doing-bir kisiyi bir sey yaparken gördüm, ama olayin tamamını görmedim, olayın ortasında geldim, bir kismini gördüm ama hepsini görmedim.

i told you to- sana bir sey yapmani söyledim.
i will talk over you - seni ikna etmek icin dil dökecegim.

fiilleri ögrenirken hangi preposition ile kullanildiklarini, phrasal verb olarak nasil kullanildiklarini da ögrenin. ezberlenecek bir mesele degil, kullana kullana alisirsiniz.
  • tadellesever  (04.08.22 16:55:00 ~ 17:01:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.