[]

Büyük İskender ve Yunanlılık

Büyük İskender'le ilgili bi belgesel izlemiştim, belgeselde Yunanlılar acayip şekilde sahip çıkıyordu Büyük İskender'e ama benim bildiğim Büyük İskender'in Yunanlılıkla bir ilgisi yok adam safkan Makedon, yalnızca doğdu bölge zamanında Makedon Krallığı'na aitken şu an Yunanistan'a ait Makedonya bölgesinde kalıyor ama bu aynı Makedonyalılık değil yani o başka Makedonya bu başka Makedonya, bu durumda Yunanistan Büyük İskender'e çökmüş olmuyor mu yoksa benim kaçırdığım başka bir şey mi var? Teşekkür ederim.
 
iskender'in kökeni olarak ayrıyeten araştırmadım ama bildiğim kadarıyla zaten tartışmalı bir konu iskender'in yunan mı makedon mu olduğu.

ama şöyle bir durum var: iskender makedon kralı olarak ortaya çıkmasına rağmen yunan kültürüne en büyük etkilerden birini yapıyor. fetih alanlarında yunan kültürünün yayılması için çok büyük politikalar izliyor. yani, anadolunun ve mezopotamyanın o zaman için çok kültürlü yapısına yunan kültürünün nüfuz etmesini sağlıyor. örneğin koine lehçesi iskenderin de ön ayak olmasıyla helenistik dönemde ortaya çıkmış bir ağız. zaten hocası da aristoteles. yunan kültürüyle iç içe büyüyüp kendinden sonra kurulacak üç büyük krallık ile tüm anadolu ve mısıra kadar yunan yaşamını götürüyor. bugün yunanların anadolu üzerinde hak iddia edebilmesinin sebeplerinden biri de belki iskenderdir.

buna türklerin "etrüskler türktür, sümerler de türkmüş, cengiz han türk müydü acaba?" gibi iddilarından karşılık biçebilirsin.
  • lesmiserables  (02.08.22 16:54:40) 
Büyük İskender için öyle tamamen şimdiki Yunanlılarla aynı kandan diyemeyiz. Ancak günümüzde direkt bağlantısı olması muhtemel millet Yunanlılar. Makedonyalı Makedonların Büyük İskender ile hiçbir alakası yok. Adamlar yakın bir tarihte (çok da yakın değil ama Büyük İskender zamanına göre yakın) o bölgeye yerleştiler. Büyük İskender zamanında epey yukarıdaki kırsallarda koyun otlatıyorlardı. Adamlar Slav.
Dediğim gibi Yunanlıların her şeyi sahiplenmesinden ve biraz çarpıtıcı tarih anlayışından (Cengiz vahşi gibi gösterildiğinde Türk-Moğol ordusu denir, kahraman fatih gibi gösterildiğinde özellikle sadece Moğol olduğuna vurgu yapılır) ben de rahatsızım ama Büyük İskender için düz bir mantıkla direkt Yunan dememiz bayağı mümkün.

  • ckisc  (02.08.22 16:57:43) 
'Napolyon İtalyandır, Fransız İmparatorluğu kurmuştur.' gibi bir şey.


  • Mirket  (02.08.22 17:25:25) 
Abi Makedonya dediğin yer Selanik'in kuzeyinde yer alan bölgenin coğrafi adı.

Makedon dediğin adamlar Slav, oraya gelip sonradan yerleşiyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam 500'ler civarında. İskender'den 800 yıl sonra falan. Şu anki devletin adı coğrafı bölgeden geliyor.

Yani İskender Yunan. İstanbul şu an Türk şehri, demek ki Bizans imparatorları Türkmüş demek gibi oluyor öbür türlüsü.
  • plutongezegendegilmi  (02.08.22 18:52:25 ~ 18:55:06) 
Antik Makedonya krallığının bir Yunan devleti olduğuna inanıyor Yunanlar, inandıkları Tanrilardan, kültürlerinden, dillerinden yola cikarak. Şu anki Makedonya bir Slav devleti, antik Makedonya ile hicbir ilgisi yok.


  • sanguine  (02.08.22 19:36:09) 
İskender döneminde yunanlı dediğim ırk yüzde kaç gerçek anlamda yunan? Kuzeyden akinlar oluyor mö 1200 lerden 800 lere kadar. Kıta Yunanistan dan anadoluya göçler oluyor. Kalan az bır kısım gelen kavimler ile kaynasiyor.
Şüphesiz Makedonya denilen bölgeye de aynı kavimler aynı yıllarda gelmisti.
Yani net arı bir ırk yok. Ancak İskender döneminde kıta Yunanistan medeniyetin beşiği konumunda ve onlar için Makedonya barbar. Biraz kucumsuyorlar. Böyle bir ortamda İskenderun doğmuş. Yani artık siz karar verin.
  • hacirotti  (02.08.22 21:26:30) 
makedon diye bir etnik kimliğin olmadığı iddia ediliyor, bulgarlar bu yüzden veto ediyordu makedonyanın ab sürecini.

makedonlarla bulgarlar aynı dili konuşuyor. osmanlıdan ayrılma süreçlerinde makedon isyanı yok çünkü o zaman sadece makedonya bölgesi vardı ve bu bölgede yaşayanlar bulgar olduğunu iddia ederek isyan ettiler.

bulgarlar, yunanlar ve sırplar bugün makedon kimliğinin tito ve yugoslav icadı olduğunu iddia ederler. çünkü yugoslavyaya kadar herhangi bir makedon devleti olmamıştır. büyük iskenderin kurduğu helen imparatorluğudur ve bu imapratorluğa makedon imparatorluğu denemez.

balkan savaşları neden çıktı, makedon, bulgar, yunan, helen nedir bunlar etnik kimlik midir diye bu sorulara cevap arayın.
  • Hallegadola  (03.08.22 11:29:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.