[]

Halka açık şirketin sahip oldugu bir şirketi satması

Hisse fiyatını nasıl etkiler?
 
Uzman değilim de sattığı fiyata ya da satış sebebine göre değişir.

Misal bizim firma belli ürün gruplarından çıktı ve sadece elektrik üstüne firma olmak istedi. Haliyle totalda 5-6 milyar dolarlık firma sattı ama belki de daha fazlasi ile başka firmalar satın aldı.
Bu noktada hisselerde kötü bir etkisi olmadı, iyi bile oldu.
Ama nakit sıkıntısı sebebiyle firma satmak ile ayni sey değil.
  • logisticsmanager  (01.08.22 20:38:09) 
Kasasına para girdiği için genelde olumlu etkiler.


  • primetime  (02.08.22 00:26:59) 
Her haber gibi, şirketin gelecek performansına nasıl etki edeceğine dair oluşacak algı, ne yönde etkileyeceğini belirler.

Mesela satılan şirketin cirodaki payı, net kara etkisi çok büyükse ve bu satışın ardından şirketin baz net karının gerisinde kalacağı etkisi olacağı düşüncesi doğarsa, çarpan bazında primli kalacaktır. Bu durumda negatif etkilemesi kuvvetle muhtemel.

Öbür taraftan satış sonucunda şirket doğal olarak nakit yaratacak. Bu nakit de tabii ki miktara bağlı olarak, hisse için olumlu bir hava yaratabilir.
Günün sonunda hiçbir şirket de kalkıp atıyorum net karının %40'ını getiren şirketi yok pahasına satmayacağı için, bu tarz bir senaryoda ciddi negatif bir etki ben şahsen hatırlamıyorum.

Örneğin bikaç ay önce Sabancı Holding, Phillip Morrisi sattı yanlış hatırlamıyorsam. Kısıtlı pozitif bir etki yaratmıştı.
  • cay koy geliyorum  (02.08.22 01:37:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.