Çevrenizde temelli yurtdışına gidip sonra vazgeçip dönen oldu mu?

Biliyorsunuz son senelerde ülkeden baya bir genç, beyaz yakalı vb.. yurtdışına göç etti. buradaki kariyerlerini bırakıp oralarda uber, doordash, garsonluk gibi meslekleri yapıyorlar. etrafınızda bu şekilde gidip çeşitli sebeplerden dolayı -mesleki tatminsizlik, ırkçılık...- vazgeçip ülkeye temelli dönen birilerine denk geldiniz veya duydunuz mu?

bir grup insanla bu konuda iddialaştım; mümkün değil, neden dönsünler minvalinde ama merak ettim acaba var mı gerçekten.

Kanada'dan donen arkadasim oldu. Ben de Amerika'dan dondum ama cok uzun zaman once.

  • msb  (01.08.22 00:06:41)
kanada'dan kesin donus yapan 10-15 kisi/aile taniyorum.
pisman misin sorusuna evet yanitini veren olmadi bir kisi haric. O bir kisi de tekrar kanada'ya geri geldi.

genelde sebepler:
1 - meslegini icra edememek, onune bir suru set cikmasi.
2 - maddi tatminsizlik.
3 - manevi tatminsizlik
4 - toplum icindeki konum kaybi
5 -hayallerle gerceklerin birbirini tutmamasi

vs
  • cooperr  (01.08.22 00:10:03 ~ 00:12:50)
Evlenip Kanada'ya giden orada çocuk yapan ona rağmen boşanıp geri dönen bikaç kişi tanıyorum, Kanada sıkıntılı bir yer sanırım.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (01.08.22 00:13:40 ~ 00:15:47)
Fransa ve Abd'den dönen tanıyorum.

  • OrangeYellow  (01.08.22 00:18:04)
Akrabalarla, sülaleyle çok içiçe yaşama alışkanlığı olanlar dışarıda tutunamıyor.

benim gözlemim bu.
  • Mirket  (01.08.22 00:19:52)
dedem var 70lerde calismak icin gittigi almanya'dan dönmüş. dedeme tum torunlari olarak bu konuda biraz kirginiz -_-

sebebi burada devlet memuru olarak gununu gun ederken almanya'da fabrikada isci olmanin daha cazip gelmemis olmasi.
  • in vino veritas  (01.08.22 00:36:33)
ben de böyle birkaç kişi tanıyorum, yurtdışında yaşamak zor, her şey para değil. özellikle türkiye’de durumu iyi olanlar doğal olarak daha çabuk pes edip ne uğraşıcam lan bunlarla diyerek dönüyorlar. aileleri yaşlandığı - sağlık problemi yaşadığı için dönen de iki ayrı kişi tanıyorum, o da bir kriter.

  • roket adam  (01.08.22 01:19:10)
Ben minimum 1,5 defa gidip, döndüm fakat sonunda temelli taşındım yurtdışına

  • jenasinans  (01.08.22 01:27:30)
Amerikaya gidip orda yapamayıp baska ülkeye giden tanıyorum ama temelli donen tanımıyorum.

  • sopiro  (01.08.22 05:55:46)
Yani temelli döndü mu bilmiyorum da almanya sonrası İsveç derken şimdi döndü. Ama sağlık sorunları falan da var ondan olabilir.

Onun dışında master yapmaya gidip iş bulamayip dönenler var. Ama daha başka is bulup vs sonra dönen görmedim, duymadim.
  • logisticsmanager  (01.08.22 12:45:20)
avrupa'da tanıdıklarımın yarısı türkiye'ye döndü veya ülke değiştirdi. türkiye'ye dönenlerin sebebi genelde iş bulamamak, özellikle corona zamanında öğrenci vizesiyle kalanların büyük çoğunluğu mezun olduktan sonra işsiz kaldı çünkü. ülke değiştirenlerin de en büyük şikayeti avrupa'nın gelenekçi özellikleriydi bu yüzden amerika ve kanada gibi ülkeleri tercih ettiler.

eğitimin ücretsiz olduğu avrupa ülkelerine master için giden insanlar çok arttı mesela, aynı sınıfta bile bir sürü türk bulmak mümkün. bunun sonucu olarak yine işsizlik problemi sebebiyle dönen insanlar daha çok olur diye düşünüyorum.
  • william morris  (01.08.22 14:17:33)
Valla benim baya var ya. Şöyle bi düşündüm, ABD, Avrupa ve Avustralya'dan geri dönenler var. Yazılımcı bunların hepsi.

TR'de iyi bi standart tutturabileceğine inananlar dönüyo. Para daha kıymetli, rekabet daha düşük, insanlar daha sosyal, iş yapmak daha kolay vs. Hepsinin başka başka sebepleri var.
  • plutongezegendegilmi  (01.08.22 14:32:41)
dolaylı ve doğrudan en az 30-40 kişi var ydışına giden bildiğim. bir tanesi bile henuz geri dönmedi.

gidenler ağırlıklı olarak hollanda, almanya ve ingiltereye gitmişlerdi.
  • nuisance  (01.08.22 15:23:40)