limited şirket ile ilgili soru

ltd şti ortakları şirketin borçlarından sermayeleri oranında sorumludur. örneğin 50-50 ortaklıkta her ortak 100 bin sermaye koyduysa iflas durumunda adamlar maksimum 200 bin tl kaybedebilirler ve konu kapanır. ortaklar yeni şirket kurabilirler mesela sıfırdan başlayabilirler. ortakların kendi üstüne ya da ailelerinin üstüne olan ev arabasının şirketle bir ilgisi olmuyor bu durumda dolayısıyla bu durumdan etkilenmiyor. .

peki bu klasik battım her şeyimi kaybettim insanları, tüm varlıklarını şirket içinde tuttukları için mi her şeylerini kaybediyorlar? kenarda 1 ev 1 araba tutmak çok mu zor? neden her şeyi şirkete ait yapmaya çalışıyorlar?

6183 sayılı kanun’a göre Limited şirket ortakları, şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacağından (dikkat)sermaye hisseleri oranında(dikkat) doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve bu Kanun hükümleri gereğince takibe tabi tutulurlar.

Yani verdiğin örnekteki şirketin 10.000.000 TL vergi borcu veya 6183 sayılı kanuna göre takip edilen bir borcu varsa her ortak koyduğu sermaye tutarına bakılmaksızın 5 milyondan doğrudan sorumlu olur ve Takibe uğrar
  • mevsimler  (31.07.22 23:45:41)
yani kamu alacakları varsa sermaye oranında sorumlular. demek ki ben yanlış biliyormuşum. peki batan firmanın kamu alacağı olmadığını, tamamen üçüncü firmalara veya bankalara borç olduğunu varsaysak, yine aynı mıdır durum?

  • roket adam  (01.08.22 01:20:54)
Kamu alacaklarına özel bir durum bu. Özel alacaklarda geçerli değil yani.

  • mevsimler  (01.08.22 07:05:40)
batan bitenler bütün sermayelerini şirkete, işine bağlayanlar. bir de muhtemelen şahsi kefalet oluyordur. bunların dışında millet bir şirket batırıp diğerini açıyor. şahsi sorumluluk olmayınca birini batırıp diğerini açıyor çok yaygın bu

  • paintov  (01.08.22 12:01:09)