Tereyağının Hacmi

Ya bu internet denen çöplükte buna ulaşmak mümkün değil mi ya?

140 gram tereyağı diyor tarifte, ama tartım yok. İnternetindeki bütün ölçüler kaşık ölçüsüne çeviriyor. Ama tereyağı denen KATI malzemeyi kaşıkla nasıl ölçecez anlamadım. Başka bir HACİM ölçüsü kesinlikle yok. Yani ml olarak bir ölçü bulsam ölçekli bardağa basıp ölçeceğim.

Velhasıl 140 gram tereyağının HACMİ ne kadardır söyleyebilecek var mı? Sorum gayet bilimsel. Kaç kaşık eder, kaç bardak eder değil. Bana mililitre, santimetreküp, keyfinize göre amerikan stayla hacim ölçülerinden olur, bir hacim verebilir misiniz?

Amerikan yemek cup ölçüleri çevirilerinden yararlanabilirsiniz (oz'u ml'ye çevirirsiniz elinizde cup yoksa): www.errenskitchen.com

  • fotrsapka  (30.07.22 13:55:30)
140 gram tereyağ, 150~160 mililitre ediyor
şu linkteki ince belli bardaktan (1 tane tam dolu) + (3'te 1'i kadar dolu) tereyağına denk
www.carrefoursa.com
  • comp  (30.07.22 14:20:29 ~ 14:22:35)
convertunits.online

1/2 cup + 6 çay kaşığı (yine Amerikan ölçeklerindeki teaspoon)

Bu arada tereyağının markasına, içindeki su miktarına vs göre özkütlesi değişebiliyor ve tariflerde tereyağını katı ölçmek gerekiyor. Dolayısıyla hacimle ölçmek çok sağlıklı değil. En ucuzundan bir mutfak terazisi çok işe yarar.

Kaşık ölçüsü dediğin de şu ölçü kaşıkları, silme doldurunca oluyor: www.google.com
  • kobuzchu kiz  (30.07.22 16:06:53)