istanbul kart'a para yükledikten sonra neden kartı tekrar okutuyoruz?

karta online olarak para yükledikten sonra neden fiziksel olarak bir yere okutmak zorundayız bunun mantığını bilen var mı? yanlış hatırlamıyorsam bazı okul yemekhanelerinde de böyleydi. bunun teknik bir sebebi mi var?

her vasitanin ucreti ayni olmayabiliyor cunku?

  • in vino veritas  (29.07.22 13:21:19)
@in vino veritas

soru o değil. uygulamadan karta para yüklediğinde o paranın karta geçmesi için biletmatiklere okutmak gerekiyor kartı.

cevap: kartın hafızasına aktarmak için o etkileşimi mutlaka yapmak gerekiyor. çünkü kart kendi başına online çalışan bir şey değil. eğer telefonun NFC özelliği varsa biletmatik olmadan direkt karta yüklemek mümkün. yani o etkileşimi NFC'li telefon da yapıyor.

Peki niye direkt online çalışmıyor da bakiyeyi hafızaya atıyor? Muhtemelen kredi kartının temassız özelliğini kullandığımızdaki onay süreci gibi uzunca bir onay sürecini beklememek için. Her turnikeden geçen 8-10 saniye beklemek zorunda kalsa inanılmaz trafik olur turnikelerin önünde.
  • himmet dayi  (29.07.22 13:29:29 ~ 13:31:47)
himmet dayi açıklamış ve evet sistem offline çalışıyordu normalde, siz kartı okuttuğunuzda biletmatik direkt parayı alıp yeni bakiye ile güncelliyordu kartı, sonra bu geçişleri rapor olarak ara ara merkeze iletiyordu, özellikle eski zamanlarda 3g teknolojisinin bile yokluğunu düşünürsen bu normal bir şey aslında ve yine küçük bir bağlantı sorununda altyapının çökmesi anlamına gelirdi.

  • atom karincanin torunu  (29.07.22 13:34:17)
ben soruyu yanlis anlamisim :)

  • in vino veritas  (29.07.22 13:58:12)
bazen okutmasan da oluyor. bazı otobüslerde okutmadan da kullanabiliyorsun (bunu denedim belki 20 otobüsün 1 inde denk geldi) ama akbil bastığın zaman biraz bekletiyor ekranda işleminiz yapılıyor yazıyor. galiba metroda da gerekmiyor. bir de beşiktaş kadıköy vapurunda da gerekmiyor.

  • vincenzo  (29.07.22 17:04:45)