balık muhafazası konusunda kafama takılanlar var?

şimdi balığı aldık diyelim temizlettik buzluğa attık buzluktan cıkardık yedik sorun olur mu?
yoksa buzluğa atılmadan direk yemek mi gerekiyor?
buzluğa atılınca geri cıkarınca bozulma ihtimali var mı?

Balığı aldınız temizlenmiş veyahut değil buzluğa attınız ,çıkardınız yiyin gönlünüzce (biraz yavan olur ama sıkıntısız olur).

Balığı aldınız buzluğa attınız çıkardınız , çözdürdünüz , yarısını yediniz kalanını tekrar buzluğa atarsanız google haritalar tahtalı köye olan mesafenin en kestirme olanını hesaplar. Şaka bir yana tekrar dondurmadığınız sürece aynen devam.
  • synax  (29.07.22 11:59:10)
aslında o balıklar da buzhaneden geliyor
tezgahta çözülüyor
balıkçı da akşam buzlara basıp saklıyor
nedense bi biz dondur-çöz yaptığımızda zehirleniyoruz
  • comp  (29.07.22 12:58:19)
@comp haklı. Genelde satın aldığımız balıklar zaten dondurulup çözülmüş olduğu için (hepsi değil)tekrar dondurulması sakıncalı.
Dondurulmuş çözülmüş ürünün tekrar dondurulmasının sakıncası da şu şekilde. Balıktan başladığımız için balıktan devam edelim. Bir balık sudan çıktığı andan itibaren bozulmaya başlar. Bu bozulma tahammül edilebilir seviyede olduğu sürece tazedir.
Dondurma işleminde şoklama işlemi falan yapılmadığı taktirde bozulma çok yavaş olarak devam eder. Çzülen balıkta bozulma işlemi normal balığa nazaran daha hızlı, dondurulup çözülen balığı tekrar dondurup çözdüğümüzde ise çok çok daha hızlıdır.
  • Mirket  (29.07.22 13:37:44)
Dondurulmuş balığı çözdürüp yeniden dondurup yediğinizde zehirlenirsiniz. Yanlış bilmiyorsam hem de hastanelik olacak kadar zehirlenirsiniz, ciddi bir durum. Balıkçıdan aldığımız balıkların çoğu zaten donmuş ve çözülmüş oluyor.

Eğer balığı kendiniz tuttuysanız temizleyip dondurmanız daha doğru diye hatırlıyorum, çözülünce hemen pişirip yersiniz.
  • michael_knight  (29.07.22 14:23:31)