Sadece hoparlörleri değiştirmek yeterli olur mu?

Araç: 2019 Clio 4
teyp: orijinal
orijinal teyp çıkış gücü: 4x20rms

araca amfi tesisatı çektirmek istemiyorum. Çok yüksek ses değil kaliteli ses arıyorum.

Sadece hoparlörleri değiştirsem, son ses açtığımda yine sesde bozulma olur mu?

4x50rms çıkışlı android multimedya alıp hoparlörleri değiştirsem temiz ses alabiliriyim?

Aynı mantıkla, amfisiz coax hoparlörler taktım arabaya,4 kapıya da.Teybi orjinal bıraktım.Ses güzelleşti ancak çok tiz kaldı.Kulaklar bas aradı yani(yaşlı başlı adamım,mahalleye dinletme derdim yok,kendime kadar kaliteli ses arıyodıum:))).Sonra amfi istemedğimden bagaja kendinden amfili ufak woofer (alpine swe-815) aldım.
Arka kapılara boşuna masraf ettim aslında,ön kapıları değişip bagaja aktif woofer ile iş çözülür.Oem multimedya cihazlara ve satanlara güvenemediğimden o topa hiç girmedim.Orjinal teyple devam ediyorum.

  • arenas  (26.07.22 09:44:29)
amfi tesisatı çektirmek istemiyorsanız teybin arkasına falan sığabilen yeni model küçük amfiler var, büyükler kadar güclü değilse de 4*45-50 watt verebiliyorlar. bilinen markalar da üretiyor. teybe gelen güç kablosundan besleniyor, kablo kesip biçmenize de gerek kalmadan takabileceğiniz, araç markasına özel dönüştürücü kablo demetleri satılıyor, onlardan alıp hoparlörleri de değiştirirseniz son ses açmanıza gerek kalmadan şu ankinden daha iyi ses alabilirsiniz.
bazı araçlarda hoparlör montajı epey özen isteyebilir, dikkat edilmediğinde bass bazı trim parçalarının istenmeyen sesler çıkarmasına sebep olabiliyor.

android multimedya kısmına dikkat etmemişim. şimdiye kadar gerçekten başarılı olanını görmedim, şansınıza ne çıkarsa.
  • gkhncnzdgn  (26.07.22 13:29:27 ~ 18:49:55)
Yüksek değil de kaliteli ses arıyorsanız sadece hoparlör değişimi sizi büyük oranda tatmin edecektir.

Ama doğru hoparlörleri seçmek çok önemli, teyple uyumsuz bir omaj ve watt değerinde hop seçilirse sıkıntı olur.

O araca/radyoya daha önce uygulama yapıp memnun kalmış bir kullanıcıdan, ya da bu uygulamayı yapmış bir esnaftan öneri almak iyi olabilir.
  • John Bloor  (27.07.22 11:47:37)