Arabamın kasko bedelinde bir saçmalık var

Arkadaşlar kasko değer listesine bir bakayım dedim de benim aracın (Astra HB 1.2 145 MT6 Özel Seri Edition) noterde geçtiği araç kodu 1111438 için 357.639,00 tl değer biçilmiş.

Şu piyasada çok komik bir tutar değil mi bu?

Üstelik şöyle de bir şey fark ettim. Özel seri olmayan 1111481 kodlu (Astra HB 1.2 145 MT6 Edition) için ise 463.855,00 tl değer biçiliyor.

Burada büyük bir saçmalık yok mu? Özel seri nasıl olur da aynı donanımdan 100 bin lira daha ucuz olabilir?!

Bunu kime iletebiliriz düzeltme için? Yarın bir gün kaza yapsak başımız çok ağrır bu haliyle.

Normalde kasko da rayiç bedel olarak geçmesi gerekir. teminat falan değiştirmediyseniz.

rayiç bedel de kaskonuzda ilgili bir maddede bahseldilmiştir.

Örneğin; aracın rayiç değeri, sigortacı veya hasar tespitini yapan ekser tarafından internet sitelerinden*, galeri/yetkili/özel
satıcılardan alınan en az 3 adet güncel fiyat teklifinin ve pert kararının alındığı tarihte yayınlanmış güncel TSB bedelinin ortalaması alınarak ödenecek
rayiç değer tespit edilir Tekliflerin 3 adetten az olması durumunda, eksper ve sigortalının önereceği ve sigorta şirketinin de mutabık kalacağı yetkili araç
satış yerlerinden (bayiler) alınacak fiyatların ortalaması dikkate alınarak rayiç değer belirlenir.
  • janavarorion  (25.07.22 22:49:33)
@janavarorion Şöyle bir ifade var benim poliçede. Buradan anladığım o ortalama değer TSB'nin rayiç bedelinden fazla olamaz tavan fiyat o gibi. Ben mağdur olmaya devam ediyorum gibi.

Mevcut yerlerden tespit edilecek en az üç değerin ortalaması rayiç değer olarak kabul
edilecektir. Tespit edilecek değer, her halükarda Türkiye Sigorta Birliğince belirlenerek ilan edilen riziko tarihi itibariyle geçerli rayiç değeri geçemez
  • chicha_v2  (25.07.22 23:17:34)
O zaman sıkıntı var. Kasko danışmanınız ile durumu görüşün. Siz değil onun ilgilenmesi gerek.

  • janavarorion  (25.07.22 23:59:18)
aynı sıkıntı benim araçta da olmuştu. kaskocunuza durumu belirtin, aracınızı listeye eklesinler. aracınızın gerçek değeri üzerinden gösterip kaskolatabilirsiniz aslında. eğer 100 bin tl'lik fark varsa o farkı donanım olarak kaskonuza ekletin.

  • false pretension  (26.07.22 01:00:36)
bazen kaskocular dikkat etmeden poliçeye işliyor, donanımı yanlış giriyorlar. bende oldu düzelttirdim. ancak türkiye sigortalar birliği sayfasında aracınızın donanım değeri neyse kaskoda pert halinde ona yakın değeri öder. piyasa değeri ile bu değer farklı şu anda. daha önceden bir kazada kaskocu aracın özelliklerini tam girmemiş ve araç kazaya karışmıştı, ancak kasko firmasına aracın ruhsattaki değerine göre ödeme yaptırttılar.

  • mikahakkinen  (26.07.22 12:33:02)