Tüy dökmeyen temizliği en kolay kedi cinsi türü nedir?

Soru başlıkta

Tüy dökmeyen diye bir şey yok sfenks hariç, temizlik de ırka göre değil kediye göre değişir mesela kimisi çok titizdir kendini daha sık temizler, kum kullandıktan sonra poposunu daha iyi temizler vs. Yavruyken beceremeyebiliyorlar ama büyüdükçe geçiyor.

Daha az dökmesi için kısa tüylü sahiplenmek iyi bir fikir; kaliteli mama kullanımı ve düzenli tarama gerekli ayrıca. Dökülenleri de kıyafetlerden kurutma makinesi iyi alıyor çok titizseniz, yine kıyafetlerden ve sağdan soldan almak için rulolar var. Kedinin üzerinden almak için eldiven var.

Son olarak, parazit uygulamaları düzenli yapılan bir kedinin tüyünün etrafta olması hatta yutmanız zarar vermez. Alerji yapmaz, alerjen salyasındadır zaten yalandığı için tüy rahatsız eder. (Kıl aslında ama alışkanlık)

Ek bilgi olarak da traş etmek veya yıkamak şeklinde yanılgılar var bunlar tüy konusunda yardımcı olmaz ve sağlıkla ilgili bir durum yoksa zararlı hareketlerdir, yıkamak kediyi temizlemenin aksine kendi temizleme sıklığını azaltabilir travmaya bağlı olarak ucunz vadede kendi temizlenmesini bırakmasına sebep olabilir. (İlla demiyorum ama mümkün) Bir kediyi kendi salyası kadar iyi temizleyecek bir şey yoktur.
  • bilgee  (05.08.22 09:15:07)