[]

Evdeki radyatör vanalarını kendim değiştirebilir miyim?

Merkezi sistem olduğu için sistemdeki tüm su boşaltıldı. Bazı radyatörlerin vanası boşa dönüyor, suyu kesmiyor kapatınca. Olası bir petek delinme yaşanması durumunda vana kapatma yapmadığı için evi su basma ihtimali var ama tesissatçılar da vana başına 125 lira alıyormuş. 14 vana 1400 lira demek yaklaşık.

Youtube'a baktım görünüşte kolay gibi ama püf noktası var mıdır bunun? Peteklere su basılınca şakır şakır damlatsın ya da kışın sistem yakılınca ısınan suyla akıtma yapsın istemem. Teşekkürler. Bir de ingiliz anahtarı yeterli mi onun için? Vanalar eski klasik tip,termostatlı falan değil.


 
Çok zor bir şey değildir ama, daha önce yapmadıysan ve elin bu işlere yatkın değilse bu işe girme derim ben.

Büyük bir ihtimalle, kireç tutmaya başlamıştır açarken zorlanırsın. Devre boş olduğu için taktıktan sonra oldu mu diye deneme imkanın olmayacak. O durumda devreye su verildiğinde evi su bastırabilirsin. Uygun el aletin yoksa elinde, diş kaptırırsın, vana başı sıyırırsın.

Videolarda göründüğü gibi değildir yani.
  • Mirket  (25.07.22 11:18:43) 
Eğer vanaların duvar tesisatı ve radyatör ile birleştiği yerlerden su kaçırma yoksa, komple değiştirmeyin.

Komple değiştirmek biraz el becerisi ve tecrübe ister, teflon bant ya da keten sarılması lazım vs.

Eğer dediğim yerlerden su kaçırma şikayeti yoksa, sadece göbekleri (salmastra) değiştirin yeterli.

Hatta boşa dönüyor dediklerinizin de belki salmastraları da sağlamdır, kapaklar yalama olmuş olabilir, sadece kapak değişimi de yetebilir.

Önce kapakları sökün, kapaklar salmastrayı çeviriyor mu bakın vidalamadan. Salmastra hakikaten dönüyor da sonu yoksa, o zaman değiştirirsiniz.
  • John Bloor  (25.07.22 12:58:45) 
merkezi sistemde daire girişinde kollektör bulunur.. üzerinde yanyana kırmızı ve mavi vanalar gördüğünüz iki boru gibi düşünün bunu.. daire girişinden sonra peteklere dağıtım bu kollektörler aracılığıyla yapılır..

aşağı yukarı şuna benzer: www.firat.com

yani eğer radyatörünüzde bir arıza olursa o radyatöre giden vanayı dairenizin içindeki kollektörden de kapatabilirsiniz.. bilginiz olsun..

bu arada "vana başına 125" diye bir fiyatlandırma da yeni usul herhalde.. normalde malzeme artı işçiliktir bu işin özü.. adamın yevmiyesini (300-400 artık ne kadarsa) verirsiniz üzerine nalburdan alacağınız vanaların maliyeti eklenir.. budur bu işin fiyatlaması.. vana başı 125 diye bir tarife olmaz..
  • sahlanankoc  (25.07.22 17:08:38) 
@sahlanankoc Cevap için teşekkürler ama sitemiz merkezi sistem kömür kaloriferli ve dediğinşz gibi her daire için giriş falan yok. 1990 lı yılların başında yapılmış bir sistem eğer dairelerden birinin peteği delinirse ve vanadan kapatamazsanız kaloriferi yakan kapıcıya söylüyorsunuz sistemdeki tüm suyu boşaltıyor.


  • adriana lima poposu yaglayicisi  (25.07.22 17:18:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.