[]

yök atlastaki lisans ve önlisans tyt puanları analizi

bu işlerden anlayan biri varsa, yerleştirme ya da tercih için değil de işin mantığını anlamak için soruyorum.
elimizde kıyaslama yapmak istediğimiz bir lisans ve bir önlisans programı var. resimlerde mavili olan lisansa ait en düşük puan yani son yerleşen kişinin tyt puanı 190. bu puan tyt'de alınan puan+0,12 katsayı diye anlıyorum en azından resimde öyle görülüyor. lisanslara ayt ile yerleşiliyor biliyorum da resimde gördüğünüz gibi, yerleşme puanı diye değil, özellikle tyt diye belirtmiş ve ben de önlisansla lisans puanını elma ve elma üzerinden karşılaştırmak için özellikle tyt puanını arıyorum zaten.

diğer resimdeki grili olan ise önlisans programının en son yerleşen kişi puanı 0,12 katsayı ile 231.

soru şu: bu ikisi aslında aynı sınavdan alınan ve aynı yöntemle, formülle, ağırlık ve katsayı ile hesaplanan puan mı değil mi? yani elma ve elma??

 
şu açıdan elma ve elma değil, bu tyt puanı bölüme sondan giren kişinin tyt puanı değil, bölüme giren öğrencilerden tyt puanı en düşük olan öğrencinin tyt puanı. yani tyt'de çok kötü yapmıştır mesela ama ayt'de tyt'ye göre biraz daha iyi yapıp bölüme girebilmiştir gibi.
bunun dışında sorduğunuz sorunuzun cevabı evet.

  • ted  (22.07.22 16:38:40 ~ 16:39:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.