THY Business Upgrade Secimi

Gorece uzun (4-5 saat) son 3 yurtdisi ucusumuzun 2'sinde, gate'de ucaga binerken esimle beraber business class'a upgrade oldugumuzu ogrendik.

Over-booking sebebiyle upgrade'lerin yapildigini biliyorum ama upgrade edilecek kisilerin neye gore secildigini bilmiyorum. Eldeki veriler:

- Mille degil parasiyla alinan biletler
- Nadiren THY kullaniyorum, Elite, Elite Plus uye vb degilim
- Ucustan 24 saat once online checkin yaparim

Sorular:

1) Kimin business upgrade olacagina hangi asamada, kim karar veriyor? (Gate'teki kisinin karar verdigini sanmiyorum cunku ucaga alirken boarding pass'i okutunca o da sistemden gorup haber veriyor)

2) Hangi kriterlere gore karar veriliyor? Upgrade sansini artirmak icin neler yapilabilir?

aynı soyadına bakıyorlar, eşiniz değil kızkardeşinizde olablirdi. aileler random 2 kişi secmektense random aynı soyadılı grup daha kısa sürüyor.

  • burchak  (21.07.22 13:03:15)
@burchak: Esim hala eski pasaportunu kullaniyor, o yuzden soyadlarimiz ayni gozukmuyor. Yani boarding pass'lerde ikimizin soyadi farkli yaziyor

  • sertac akin  (21.07.22 13:07:47)
şans bunun bir formülü yok, eğer overbooking nedeni ile ekonomi dolduysa ve business hala boş ise alabilirler. Kararı veren check-in bankosu ve supervizörü.

Yalnız garip olan online check-in var ise over-booking olayından etkilenmezsiniz. Bankoda check in bekleyenler için bu durum geçerli olur normalde.

THY yönetimindeki birisi ile isim-soyisim benzerliğiniz olabilir mi? :)
  • yeninesiltupcu  (21.07.22 14:35:10 ~ 14:35:29)
@yeninesiltupcu: LinkedIn'den gordugum kadariyla benimle ayni isimde bir THY yoneticisi yok :)

Google'dan arattim, surada bir liste mevcut: www.americanexpress.com

Yazigina gore erken checkin yapan daha avantajli oluyormus. Sitedeki listede erken checkin disinda sadece 9. madde bana uyuyor olabilir. Daha once de business upgrade'lerim oldu ama son 3 ucusun 2'sinde olunca Duyuru'da bir sorayim dedim :)
  • sertac akin  (21.07.22 15:22:27)
Yurtdışı uçuşlarında bir kaç kez denk geldim. "50/100/150 euro'ya businnes upgrade isteyen var mı" diye dolanıyorlar, birisi mutlaka atlıyor. Sizin durumunuz hakkında bilgim yok ama muhtemelen elite/elite plus bulamadılarsa tamamen şans.

  • kimlanbu  (21.07.22 16:08:04)
normal sartlarda upgradeleri oncelikli olarak elite plus--> elite--> classic plus--> classic seklinde yaparlar.
gateteki kisiler genelde yapamiyor, counterdakiler yapabilir diye biliyorum. ama yukarida yazdigim kural onceliklidir. o da yoksa kafalarina gore yapiyor olabilirler.
soyadindan ote, pnr'a bakarlar.
  • 65 derece  (21.07.22 16:38:11 ~ 16:38:41)