bu sıralamayla bu bölüm gelir mi?

diğer duyuruyu görünce aklıma geldi. eskiden burada tercih duyuruları olurdu, herkes birbirine yardım ederdi filan hey gidi. önceki dört senede şöyle sıralama, dil bölümü,

20.692 (2021)
19.000 (2020)
16.637 (2019)
14.900 (2018)

kardeşimin sıralaması 21 bin 100 küsür. istediği yer burası, aynı zamanda benim de okuduğum bölüm. diğer seçenekleri sadece burası tutmazsa diye yazacak yani. her sene en az 1000 düştüğü için gelir diye düşündüm ama emin olamadım. bu seneki durum nasıl, sınava kaç kişi girdi, herhangi bir konuda farklı bir şey oldu mu vs. ben hiç bilmiyorum. o yüzden fikir almak istedim.

lehimize olabileceğini düşündüğüm şey bölümün rus dili ve edebiyatı olması. savaş dolayısıyla pek tercih edilmez diye düşünüyorum, yani hem gençler hem de aileleri "aman rusya mı kaldı" veya "onların dilini öğrenip ne yapacaksın" vs. diyebilirler sanki. yani eskiden cazipti, şimdi o ortadan kalkmış gibi. o yüzden belki kıl payı değil de çok rahat bile girer diye düşündüm ama bilemedim.

olur mu sizce?

dediklerin mantıklı ama şu da var, çok rus da geldi ülkeye. onlar rus dili ve edebiyatı tercih edebilirler sırf kolaydan bi diploma almak için.

  • floydian  (20.07.22 17:22:08)
sıralama genelde hep düşer bence neden olmasın, ama özel üniversiteler fiyatlarını arşa çıkardığı için devlet üniversitelerine talep artabilir diye bir haber okudum az evvel. sizin bölüm nezdinde etkiler mi bilemiyorum.

  • pide  (20.07.22 17:28:19)
Birak puanin dusmesini bolumu belki cok az kisi tercih ettiği icin ogrenciler baska okula bile yonlendirilebilir. Bunun ornegi onlarca bolum oldu gecen yil.

  • halk  (21.07.22 05:37:17)