Arabayı 10 km el frenini indirmeden kullandım, başım belada mı?

Yola çıkarken fırına uğramak için kenara çekmişim aracı, tekrar çalıştırırken el frenini indirmeyi unutmuştum. Yol boyunca fren tuhaf çalışıyordu, hassasiyeti azalmış gibi.

Varacağım yere gelmek üzere fark ettim, hemen indirdim el frenini. Ayak freni hassasiyeti düzeldi gibi. Ama aracı park ettiğimde hafif koku geliyordu.

Çok kötü bir şey mi yaptım, hemen sanayiye gitmek gerekir mi?
Araç 2014 Renault Symbol.

Balataları yiyebilirsin, normal kullanırken arada frenleme yap bi aksilik hissetmezsen devam et ya da içim rahat etmez dersen bi ustaya göster.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (18.07.22 10:28:34)
balataları yenile. can taşıyorsun. 10 km de az değil anası ağlamıştır balataların.

  • istanbul gecesi  (18.07.22 11:32:34)
muhtemelen el freni zaten çok zayıf tutuyormuş. arka tekerleri kitleyecek kadar sıkı tutsa mutlaka fark ederdin.

yüksek sürate çıktıysan arka balatalar kavrulmuştur, bağlı olduğu fren hortumları, piston lastikleri vs ısıdan etkilenmiş olabilir. frenciye gidip baktırmanda fayda var.
  • orpheus  (18.07.22 14:21:37)
Demek ki ya tam çekmedin freni, ya da zaten tırtmış arka kampana ayarları. Arka frenler Symbol'de kampanaydı yanlış hatırlamıyorsam, bi açıp bakmak lazım yanmış mı? incelmiş mi?

Çok evham yapacak bir durum değil yani, ama bakmakta fayda var bir an önce.
  • John Bloor  (18.07.22 15:51:04)