covid'de hastaneye gitmeli mi

selamlar, 3 gün önce annem ve babam pozitif ciktilar. yaslar 65-67 üc biontech asilari vardi. babam daha erken oldu diye tahmin ediyoruz, gecen haftadan belirtileri vardi, o yüzden simdi toparladi bile.
Ama annem bu haftasonu kötülesti. ben onlardan cok uzaktayim ve biraz tedirginim.
telefonda gördügüm kadariyla cok agir bir grip gibi, yerinden kalkamiyor, sesi korkunc bogaz agrisi, burun akintisi ve öksürük var.

onlari evde birakirsam asla bir sey yapmiyorlar. o nedenle uzaktan takip ediyorum. annemin durumunda ne zaman hastaneye gidilmeli, cigerlerin kötülestigi nasil anlasilir, bir de ilac veriliyor mu?
Su anda parol ve c vitamini disinda bir sey almiyorlar.
ilk kez covid olduklari icin, ben de olmadim, pek tecrübeli degiliz..
Panik yapmam gerekir mi?
Tesekkürler

2-3 gün böyle bir ateş durumu ve ciddi kırgınlık oluyor.
benim tavsiyem bir tane parmaktan oksijen ölçümü yapan oksimetre alsınlar. 90'ın altına düşerse arasınlar hastaneyi.

not: doktor değilim, yaşadıklarımızdan örnek veriyorum.
  • teritori  (18.07.22 10:01:29 ~ 10:01:48)
öncelikle geçmiş olsun.

anneniz ve babanız hasta olmuşlar. hastalığın ismi önemli değil. doktora gidin. mutlaka gidin.
  • co2s2  (18.07.22 11:39:27)
Yaşadığım ülkede covid için hastaneye gidince “neden geldiniz” diyorlar. Parasetomol alıp evde yatmayı öneriyorlar. 3 4 gün ateş ve ciddi kırgınlık oluyor.

Kandaki oksijeni ve ateşi ölçüp evde yatmak daha mantıklı.
  • zimbirik  (18.07.22 13:58:27)