Dunyanin en yasanasi ulkesi/sehri neresi?

sizin icin? is olanaklari, sosyal yasam, guvenlik, saglik, iklim vs

ABD, Los Angeles

  • dissendium  (17.07.22 15:41:15)
berlin

  • avianthem  (17.07.22 15:45:43)
Lugano. İtalya görünümlü isvicre resmen.

  • fraise  (17.07.22 15:48:44)
ben ispanya'yı çok beğeniyorum, barcelona olabilir mesela.

  • roket adam  (17.07.22 16:12:34)
San Francisco sanirim

  • fakyoras  (17.07.22 16:50:37)
Benim için floransa. İş olanağı falan umrumda değil, benim için bir şehri yaşanılası yapan çoğu şeye sahip.

  • Bruce  (17.07.22 16:56:57)
ABD, New Hampshire
ABD'nin en homojen nüfusu burada, halk İngiliz kökenli beyaz, iklimi Bolu Yedigöller ayarında. Boston, New York gibi yerlere çok yakın mesafede. Refah desen ABD.

  • uvcray  (17.07.22 17:16:34 ~ 17:17:34)
Viyana.

  • buf-e kür  (17.07.22 17:20:12)
Amerikayi gormedim onu liste disi birakiyorum gorursem fikrim değişebilir.

Avrupa'nın bircok yerini gordum, gezmek icin cok guzel yerler ama yasamak icin direkt Amsterdam derim.
Amsterdam bir tarafa butun Avrupa bir tarafa. Sehrin her tarafından pozitif enerji akiyor. İnsanlar guleryuzlu, herkes rahat, orada bulunmak bile insani rahat hissetririyor.
Bir Viyana asiri sikici ve bogucu mesela bana gore. Keza Almanya sehirleri.
  • stavro  (17.07.22 17:58:34)
Barselona

  • rewlack  (17.07.22 18:04:42)
bu saydığınız sebepler nedeniyle değil ama hayalim olmasından mütevellik britanya, mümkünse londra'da yaşamayı çok isterim.

  • rakicandir  (17.07.22 22:18:07)
Ben Portekiz'de yaşamak istiyorum, oyum Portekiz'e.

  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (17.07.22 23:38:34)
barcelona veya amsterdam. ama daha çok barcelona.

  • scudman1  (18.07.22 01:55:23)
tanidigim bir yahudi asilli turk benim ayni soruma "en iyi para kazandigin yerdir" demisti zamaninda, ben de ne diyor ya bu bunak demistim.

15 sene sonra anladim ki dogru demis eleman, harbiden ulke farketmeksizin en yasanilir yer en cok parayi kazandigin yer. ulke kotu durumda olabilir ama kaymak tabaka her zaman guzel yasar.

herkesin 2-3gunluk tatil ile ya da filmlerden gorup etkilendigi yerlerde aslinda para sikintisi var ise yasamak ciddi eziyete donusebilir. karafatma kontenjanindan los angeles'da yasamanin bir kiymeti yok. bu asgari ucretle istanbul'da surunmeye benziyor.
  • cooperr  (18.07.22 02:28:47)
En iyi kazandığın yer bence de. Şu an Türkiye'de evin varsa Türkiye bile iyi olabilir.

  • OrangeYellow  (18.07.22 03:46:29)
iyi bir isin varsa kesinlikle amerika birlesik devletleri. oyle bir para indiriyorlar ki su anda dunyanin baska bir yerine gitsem maasim yarisina iner. uzerine avrupa'da oldugu gibi ulus devlet degil, yabanci olarak gorulup dislanmiyorsun. havalimanina indigin an buranin bir parcasisin. yine iyi bir isiniz varsa saglik sigortasi da kapsamlidir, sosyal devlet olmamasini da hissetmezsiniz. ama ben uber yapacagim derseniz riskli bir secim olur.

amerika'da benim gordugum kadariyla yasanilacak guzel sehirler;
boston
new york
seattle

kiyilardan cok uzaklasmamak lazim. icerileri biraz girdin mi oyle comarlarla karsilasirsin ki yozgatli hasan amca'nin elini opesin gelir.
  • antikadimag  (18.07.22 05:28:19)
İş olanakları: Yerine göre aşırı değişken olabilir.
Sosyal yaşam: Bizim millete en çok Balkanlar uyar. Aynı kafa. Biraz muhafazakarsan Ortadoğu da olur. Orta Asya...eh, biraz.
Güvenlik: Japonya.
Sağlık: Batı Avrupa, Kanada. Sosyal devlet kavramı halen bir miktar geçerli. İngiltere için de tırt diyorlar, Amerika'da tıp ileri olsa da ulaşılabilirlik yok. Japonya Avrupa'dan kötü, Amerika'dan iyi.
İklim: Bu da kişiye göre değişir. Benim gibi yazcıysan tropik kuşak. Kış seven, kar isteyen biri isen Rusya, İskandinavya, Kanada.
  • d max  (18.07.22 11:44:41)
Barcelona

  • gabe h coud  (18.07.22 11:48:50)
@ d max

saglikda kanada direk elenir, basit bir MR icin 6-9 ay, basit ameliyatlar icin 3-4 sene sira beklenilen bir ulkede saglik hizmetleri pek iyi denemez herhalde.
  • cooperr  (18.07.22 18:45:50)
Hmm...oranın Amerika'nın aksine biraz daha sosyal devlet olduğu aklımda kalmış ama bu kısım biraz İngiltere ile örtüşüyor. Orada yaşayan arkadaşım benzer bir şeyler yazmıştı.

  • d max  (20.07.22 00:37:17)
Maaş mahkumu değilsen İstanbul baya iyi.

  • niyeti bozuk http nesnesi  (25.07.22 20:37:34)
coluk cocuk gelecek korkusu yoksa turkiye ege kiyilari iyi
cocugumun gelecegi de kurtulsun dersen avrupa, amerikanin egitim sistemi boktan ve pahali, saglik sistemi de pahali.
Tekim, param sonsuz, asya, kuala lumpur singapur phuket

ben
istanbul 18 sene
ankara 5 sene
kuala lumpurda 4 sene
tel avivde 4 sene
buenos airesde 6 sene
didim 2 sene
ingilterede 2 sene (su an devam) yasadim
Cogu ulkeye de is/tatil icin gittim.

Cocugum olmasa, uzaktan calisarak pound kazaniyor olsam giderim ucuz/ingiliz somurgesi ulkeye, expatlarin yasadigi ultra luks hayati yasar mutlu olurum
  • Corc  (25.07.22 21:07:55 ~ 21:08:32)
Bu arada alim gucum Avrupa standartlarinda olsun, Turkiyeden bir yere kimildamam.

  • stavro  (26.07.22 11:19:12)
Ankara, Türkiye.

  • floydian  (26.07.22 11:21:02)