uzatılan belirli süreli iş sözleşmesi sonrası ihbar süresi?

selamlar.

6 ay için belirli süreli iş sözleşmesi imzalamıştık şirketle. daha sonra bunu uzatmaya karar verdik (6 ay süreyle ama bunu yazıya dökmedik) ama yeniden bir imza atmadık. zaten şöyle bir madde vardı:
"Yukarıda anılan Proje’nin devam etmesi halinde; işbu sözleşmenin süresi Taraflar’ın mutabakatı ile uzatılabilir."

araştırdığıma göre belirli bir neden yoksa iş ilişkisi devam ediyorsa bu sözleşme belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşüyormuş. yukarıda andığım madde belirli bir nedene sayılıp belirli süreli iş sözleşmesi niteliğine devam ettirebilir mi?

bu durumda/durumlarda benim ihbar sürem ne kadardır? işveren istifamı kabul ederse, örneğin ihbar süresi 1 ay olsun, beni daha erken gönderme şansı var mıdır? teşekkürler. (toplamda 6+3 aydır çalışıyorum)

Bildiğim kadarıyla sözleşme süresi ile ihbar süresinin bir alakası yok. İhbar süresi çalıştığınız süreye göre belirlenir. Bu durumda 9 ay çalıştığınız için ihbar süreniz 4 hafta. İş arama iznini birleşik kullanırsanız birkaç gün oradan düşer.
İşveren isterse hiç kullandırmayabilir onun insiyatifinde bir durum.

  • anneboleyn  (17.07.22 12:56:31)