kiraya %150 zam yapan ev sahibi

zam çılgınlığına bizim ev sahibi de katıldı. geçen yıl taşınmıştık, dün babam ev sahibiyle konuşmuş. 2000 tl olan kirayı 5000 tl yapmış adam. veremiyorsanız çıkın gidin demiş. bir çözümü var mı bu durumun? ne yapabiliriz?

şöyle bir çözümü var, yasal oran üstünde artış yapmayız isterseniz dava açabilirsiniz demek.

edit: anlıyorum ters gitmek iyi bir şey değil ev sahibiyle ama şansını böyle zorlayanlara da tam ters gitmek lazım.
  • floydian  (13.07.22 12:09:32 ~ 12:20:12)
legal bir kira kontratınız varsa hiçbir şey yapamaz. Maks %25 yapabilir. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, yenileme dönemi geldiğinde %25 artırın geçin (kontratta daha düşük bir oran yazıyorsa onu yapın tabii).

  • orient blue  (13.07.22 12:10:49)
2500 yapabilir yasal olarak. 3000 kabul ediyorsan yatıriyim etmiyorsan 2500 yatırıp geçicem mahkemeye verin diyeceksiniz. O da biraz da karşı tarafı düşüniyim derseniz yani, yoksa hiç münakaşaya girmeden 2500 yatırıp geçin.

  • mg3929  (13.07.22 12:20:11)
En makulu mg3929'un dedigi, kabul etmez zaten 3bini, yoksa bu ev sahibine 3bin de cok. Kabul etmeyecegi icin 2500'den devam edersiniz. 2bin'den 5bin'e cikartmak ahlaksizlik.

Mahkemeye verse de bir sey degismez, ilk 5yil boyle devam eder
  • fakyoras  (13.07.22 12:28:25 ~ 12:29:01)
Bir çözümü var mi diye sormuşsun ama bu problem sizin probleminiz değil, ev sahibinin problemi. Sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Birinci yıl dolduktan sonra %25 artış yaprak kirayı yatırırsanız hukuki olarak hiçbir şey yapamaz. Sizi evden çıkarabilmek için ‘kendim oturacağım’ diye tahliye davası açmak zorunda. O davada da mahkeme ev sahibinin kendisinin oturacağına ikna olmazsa sizin lehinize karar çıkar. Ev sahibi lehine karar çıksa bile uzun sürer bu dava. Diyelim evden çıktınız, 3 yıl boyunca sizden başkasına kiraya veremiyor.

  • himmet dayi  (13.07.22 12:36:47)
aynı durum başıma geldi. evi de satılığa çıkardı uçurum bir fiyattan. kasım ayında %25 yapıp geçeceğim. zaten kendim oturacağım palavrasıyla ihtarname göndermişti. kasım'da tahliye davası açılacak. bırakın davasını açsın.

  • baylarbayi  (13.07.22 13:10:10)
kesinlikle yapmayın, hiç bir şey yapamaz. Muhatap olmanıza bile gerek yok, daha bir sene olduysa %25 yapıp geçin. Kira kontratları bir yıllık değil 10 yıllık. 5 yılın sonunda kira tespit davası açabilir o kadar. Kesinlikle bir kuruş fazla yapmayın.

  • uzaydan kumanda  (13.07.22 16:21:28)
"-sen reis'in cikardigi kanuna karsi mi geliyosun da %150 yapiyorsun" gibi bir cümle de kurarsaniz ve en fazla 3000 yaparim derseniz bir sey yapamaz.

ama bir yandan da ev sahibi de ne yazikki hakli, cevredeki evler ne kadar? sonucta o adam da kirayi alip neler harciyor bilinmiyor...

iki tarafin da hakli oldugunu unutmamak lazim
  • c1b2k3  (13.07.22 17:13:02)