bir kurumdan/şirketten alınan ödemenin makbuzu nasıl kesilir?

e-arşiv portalda sadece serbest meslek makbuzu sekmesi var.
orada da kişinin tc no adı soyadı gibi sekmeler var ancak kurum ile ilgili bir sekme yok.

ödeme şirket/kurum hesabı üzerinden eft yoluyla geldi, orada da xyz araştırma geliştirme danışmanlık yazıyor gönderenin adı kısmında.

eğer önemliyse diye; açıklama kısmında "x işi avans ödemesi" yazıyor, ilgili iş için yapacakları ödemenin bir kısmı yani.

ek soru 1:
ben kendilerinden bilgileri istedim ancak göndermediler diyelim ki bir sebeple (böyle bir beklentim var kendilerinden). bu durumda napmam gerekir?

ek soru 2:
yanlış bilmiyorsam (yanlışsa bilen varsa düzeltsin) 7 gün içinde (resmi tatil vb. olsa o da dahil) makbuz kesmem gerekiyor kanunen. diyelim 10 gün sonra bana bilgileri aktardılar. o durumda napmak gerekir?

tüccar mısınız, serbest meslek erbabı mısınız?

serbest meslek erbabıysanız o dediğiniz yerden keseceksiniz.

tüccarsanız, yani şahıs vey sermaye şirketiniz varsa ve para bankadan geldiyse bir şey kesmenize gerek yok. işi yaptıktan sonra fatura keseceksiniz. para bankadan gelmediyse, en yakın kırtasiyeye gidip bir koçan para makbuzu alın, elle kesip verin kendisine. aslında buna da gerek yok. boş bir kağıda tarih atıp "x firmasından y lira alınmıştır" yazıp imzalayın.
  • kibritsuyu  (13.07.22 04:52:12)
Serbest meslek erbabiyim.

Yazdıklarınızı biliyorum. Daha da özet haliyle sorduğum aslında şu:

e-makbuz sisteminde sadece kişi adına makbuz kesilebilecek şekilde sekmeler/boşluklar var.

Bense soruma konu olan durum için bir şirketten banka yoluyla ödeme aldım. Elimde sadece şirketin adı bilgisi var. Ama sistemde bu bilgilerle bir makbuz olusturamiyorum çünkü sistem öyle.

Yanlış bilmiyorsam fatura da kesemiyorum serbest meslek erbabiyim olduğum için.

Bu durumda napmaliyim?
  • encokbenisevinnolur  (13.07.22 14:34:14)