[]

Yl'den sonra ara vermeden doktoraya başlamak? Doktorada kayıt dondurma?

Selam arkadaşlar

Şimdiden cümleten mutlu bayramlar diliyorum hepinize.

Yüksek lisans sonrası ara vermeden doktora yapmayı önerir misiniz? Ne kadar yıpratıcı olur? Türkiye'de doktoraya değer mi?

Tez danışmanımın ara verme, hevesin kaçar şeklinde ısrarlari sonrası doktoraya başvurmuş oldum. Büyük bir ihtimalle olumlu olacak ama ben derslerin artık uzaktan olmayacağını öğrendiğimden beridir kayıt dondurmak istiyorum. Hem o şehirde değilim hem çalışıyorum hem de biraz dinlenmek istiyorum.

Kayıt dondurmak ile ilgili üniversitenin belgelerini taradım. Bir tek lisansüstü öğrenci yönetmeliğinde doktora kısmında izin olarak şu şekilde geçiyor:
"Sağlık, doğum, askerlik, yurtiçi ve yurtdışı yükseköğretim eğitimi gibi nedenlerle izinli sayılabilir" cidden bu sebepler dışında mümkün değil mi kayıt dondurmak?

Aramızda kayıt dondurma konusunda deneyimli ya da bilgi sahibi olan arkadaşlar aydınlatabilir mi?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

 
Selam, akademik kariyer düşünüyorsanız "ne için doktora yapıyorum?" sorusuna nir cevabınız var mı? Bazı alanlarda yüksek lisans yapmış kişilerin maaşları bir miktar değişiyor uzmanlık aşdığı için, ancak benim bildiğim hiçbir alanda doktoranın böyle bir faydası yok. Doktora akademik kariyer için gerekli. Zaten bu yüzden içerisinde formasyon eğitimi de veriliyor. Sizin için durum farklıysa bilmiyorum ancak mesleğe başlamanızı 4 yıl daha geciktirmenin sizi kötü etkilemeyeceğini düşünüyorsanız ve kişisel gelişim amaçlı yapmak istiyorsanız size kalmış. Yine de yaşı geçirmemekte fayda var.

Diğer konu için de evet, ben ara vermek istiyorum gibi bir gerekçeyle dondurma olmuyor. Geçerli sayılan nedenler var bunları enstitünüze sorup öğrenebilirsiniz.
  • akhenaten  (08.07.22 11:57:16) 
Özür dilerim telefonda editleyemedim "akademik kariyer düşünmüyorsanız" demek istemiştim, düşünüyorsanız yazmışım.


  • akhenaten  (08.07.22 11:58:00) 
Bence acele etme. Belki burslu bulacaksın ya da daha iyi bir şehirde, üniversitede bulacaksın. Yurt dışı bile olabilir. Lise değil ki bu ortaokuldan sonra devam edesin. Bildiğim kadarıyla doktora süreci uzun. Zaten hevesin en az bir kere kaçar. Yüksek lisansı sindirip çalışmak istediğin alanı daha net şekilde belirleyebilirsin.


  • dissendium  (08.07.22 12:28:09) 
@akhenaten,
Akademi düşünüyordum ama YL 'yaparken TR 'de akademiye girebileceğime dair umutlarım tükendi. Danışmanım ise bana çok güveniyor pes etmemi istemiyor. Israrı bu yüzden, bu da benim aklımı karıştırıyor.

  • Amaranta ursula  (08.07.22 12:36:49) 
@Amaranta, anladım. O halde ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi. Bir sene boş kalınca da hiç düşündüğünüz gibi olmuyor inanın.

Hocanın güveni olması iyi, ancak sadece güvenle olmuyor ne yazık ki. Akademik kariyer planı uzun br süreç. Bence somut olarak aşamalar belirleyin kendinize, oluruna bakın. Çünkü 21 yaşında mezun olup 23'te yl bitirip 27 yaşında doktorayı bitirip kadro kovalarken özel sektörde şansınız git gide azalıyor. Ondan sonra elde avuçtanbir şey olmadan da kalabiliyorsunuz.

Hocanızın size referans olabileceği iş imkanları varsa öğrenin. Laf arasında konuyu çıtlatın bence.

Ortam kötü, elinizde somut bir plan olmadan çok geç kalmamanızı öneririm ben. Kendiniz için en doğrusunu siz bilirsiniz yine
  • akhenaten  (08.07.22 12:48:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.