Komşunuzun yürüme sesini duyuyor musunuz

Bu genel bir sorun mu yoksa evde yaşayanlarla mı ilgili merak ettim. Biraz da evlerdeki yalıtım sorunuyla ilgili araştırma gibi bir şey olsun istedim. Benim üst katımda topuklarını vurarak tavanı sarsarak yürüyen, parkenin üzerinde sert topuklu terlikleri ile saat fark etmeksizin dolaşan birileri oturuyor. İletişim kurulamadığı için uyarı da fark etmiyor. alt katımdan hiç bununla ilgili şikayet duymadım hatta kaç gündür sesiniz çıkmıyor tatile çıktınız falan diye düşündük demişlerdi bir ara. o yüzden daha çok insan kaynaklı düşünüyorum ben. Sizde durum nedir?

duyuyorum. hatta surekli kulak tikaci takmama ragmen duyuyorum. (hiperakuzi mevcut, seslere hassasiyetim var)

yalitim berbat, ev 78 yapimi filan. hepsinde degil ama yeni yapilan evlerde de duydugum oldu. yalitima keske daha cok onem verilse.
  • supergirl  (06.07.22 21:39:32)
Duymuyorum. Bitek köpeğin halı olmayan odada bişeyin peşinden koştuğunu duyuyorum, bi de seks seslerini.

  • Bruce  (06.07.22 21:50:02)
Sert terlik varsa binaların %90'ında duyuluyor sanırım. Bizim evde de duyuluyor.
Son 5-10 yılda yapılan markalı rezidanslarda duyulmuyordur herhalde.

  • michael_knight  (06.07.22 21:57:41)
Malesef bazı insanlar yürümesini bilmiyor. Abartmıyorum 30 yaşındaki 50 yaşındaki kocaman şahıs daha nasıl yürünür onu bilmiyor.O yüzden de böyle derme çatma yürüyorlar. Benim üst komşum da bu sorunlu insalara dahil. Adam ayak topuklarını yere vura vura yürüyor. Hangi odaya girip çıkıyor. Oturduğum yerden anlayabiliyorum. Sanırsın evde asker yürüyüşü yaptırıyorlar. Her şeyi geçtim ayak için konforlu değil. Ayagında mı agrımıyor be adam! Ben bi gün bunu dışarıda yürürken gördüm. Düz kaldırımda da ayaklarıyla yeri dövercesine yürüyordu. Gülesim geldi gülemedim sinirlerim bozuldu. Dışarıdayken bile yürüyüsüyle çıkardıgı ses rahatlıkla duyulabiliyordu. Dedim bu yaşa gelmiş adama anası babası ögretmemiş ben mi ögrenecegim. Sonra da katlandım yıllar yılı. Yalıtımla alakalı bir durum değil . Bu türden sesleri Yalıtımla engellemek imkansızdır.

  • limonlu eksi  (06.07.22 22:50:45 ~ 22:53:16)
Duymuyorum.

Aynı binada arkadaşlarım var, 4 farklı evde test etme şansım odu, hiçbir şekilde duymadım. Bina 8 yaşında, düzgün bir imalat, herhalde onun etkisi var.
  • orient blue  (06.07.22 22:57:33)
10 yıldır bu evden oturuyoruz hiç duymadım.

  • black holes in the sky  (06.07.22 22:58:32)
Evet duyuyorum. Sorun da etmiyorum, çok olağan, insanlık hali bu. Duyulmasının nedeni binanın yalıtımı ile alakalı. Biri bana sizin yürüme seslerinizden rahatsız oluyorum diye gelse, takıntılı biri olduğunu düşünürüm ve terslerdim.

  • GoodMorningTeacher  (06.07.22 23:08:16)
Eğer küçük çocuklar koşturmazsa duymuyorum ama bizim evde de sanki zemin katta dikiş makinası sesi varmış gibi bir ses geliyor sürekli ne var ki aşağıdaki dükkan katı boş onun altındaysa depo olarak kullanılan yerde bir makina yok ama bu sesi sabah ve akşam dikkatli dinlenirse duymak mümkün. Kaynağını bulup susturmak istiyorum lakin kaynağı bulmak henüz mümkün olmadı. Bu arada ev 30 senelik neredeyse.

  • bartholomew87  (06.07.22 23:16:54 ~ 23:17:37)
Duymuyorum. Yalıtım çok iyi. Maslak’ta lüks site.

  • gabe h coud  (07.07.22 00:31:15)
Duyuyorum, yandaki teyze torununu bağırarak seviyor çümjü, öğleden sonra bi odayı kullanamıyorum torun uyuyana kadar mesela. Alt kattta sürekli kavga dövüş.c onların birbirine ne söylediğini duyuyorum. Hem yalıtım hem de insanla alakalı

  • damba  (07.07.22 02:25:29)
Şap şap ses duyuyorum. Bu ayak sesi değil bence

  • OrangeYellow  (07.07.22 02:34:41)
Ayağını, topuğunu yere vurarak yürüyen insanların sesini hiç bi yalıtım kesemez. Bazı insanlar yürürken ayağının yere uyguladığı darbeyi kompanse edemiyor. Bam güm yürüyor. Ayak kaslarını kullanmıyor hiç. Bu insanlar sonra eklem problemi yaşarlar bence ama o başka konu.

Sert tabanlı terlik sesi, tıkırtılar vs yalıtımla kesilebilen şeyler.
  • zimbirik  (07.07.22 09:20:32)
Üst katımdaki yeni evlenmiş 25 yaşındaki kokona topuklu bir şeyle yürüyor üzerimde. Bazen gece 2-3 gibi bu sese uyanıyorum. Tek katlı gecekondu gibi bir yer bulup taşınacağım.

  • dakota  (07.07.22 13:50:49)
hangi odada olduğunu duyuyorum.
tuvalete girdiğinde de duyuyorum.
tek aile gibiyiz benim açımdan.
  • vizivozo  (07.07.22 16:25:36 ~ 16:25:51)