[]

Yakınında tekne gemi vs varken yüzmekten korkmak

Böyle bir korkum var galiba. Bundan 6-7 sene önce tekne turu yapmıştık. Orda da millet para küte denize girerken ben tırsmıştım biraz hatta denize girdiğimde de fazla açılamamıştım. Niye böyle oluyor acaba? Gemiden tekneden korkmak gibi bir fobi türü var mı ki sizde de var mı böyşe bişey?
 
Haha bu bende de var, açık denizde, derinde yüzerim yüzmeyi severim fakat çok büyük olmayan 10 - 15 metrelik bir teknenin su altında kalan gövdesini gördüğümde çok rahatsız oluyorum, halbuki tahtadan ya da plastikten bir cisim neden bilmiyorum

youtu.be
Fobinin üstüne gidersen belki çare olur bana olmadı :) uçak gemisinin yanında yüzüyorlar
  • freebird5406_2  (06.07.22 14:24:14 ~ 14:28:56) 
Ben de korkuyorum. Bu aslında gerçekçi bir korku. Geminin altında kalırsan uzun süre nefessiz kalabilirsin. Pervaneyi hiç söylemiyorum. Gemi büyükse oluşturduğu dalgalar sersemletebilir.


  • dissendium  (06.07.22 15:12:17) 
Mantıklı bir korku. Çok yanaşmamakta fayda var. Kaptanın sizi görmeme ihtimali yüksek. Bir de geminin akıntısına kapılmak, pervanenin çekişine kapılmak gibi riskler var. Daha önce boğazda birisi vapurdan düşüp pervanenin çekişine kapılmıştı.

Freebird'ün örneğinde gemi sabit sanıyorum. Yoksa o büyüklükte bir geminin akıntısı savurur tümünü.
  • anten  (06.07.22 15:45:19 ~ 15:46:01) 
@anten

Evet gemi sabit tabi muhtemelen her türlü güvenlik önlemi alınmıştır
  • freebird5406_2  (06.07.22 15:48:32) 
Allahım burada yazanları okuduktan sonra yeni bir fobim oldu, tişikkürler! :)


  • dreamnesiac  (06.07.22 17:08:21) 
denizi ve yuzmeyi cok severim ama gemilerin su altinda kalan kismi beni hep urkutmustur.
ayni sekilde iskelelerin altina falan da yaklasmayi sevmem.

  • cooperr  (06.07.22 20:03:41) 
aynı korku bende de var daha geçen hafta yaşadım., sanırım daha çok yüzmeyi sonradan ve havuzda ogrenenlerde oluyor. cocukluğunda suyla haşır neşir olan hatta dalış yapanlarda olmuyor sanırım.


  • nuisance  (06.07.22 21:26:28) 
@cooperr sen ben misin acaba? Ben de aynı böyleyim iskelenin ayaklarından da korkuyorum. Hatta böyle batıklarda yapılan özel dalışlar oluyor videoları var orda burda. Onu izlerken bile geriliyorum. Abi çok acayip ya 40 yaşında adamım nerdeyse yaşadığım korkulara bak.

bu arada fobinin adı buymuş: submechanophobia

eksisozluk.com
  • condom kurşunu  (06.07.22 22:35:35 ~ 22:50:55) 
@condom kurşunu

dalis videolarini izlerken ben de geriliyorum bazen. derinlik beni etkilemiyor hatta severim, ama bogazda dalip vapur iskelelerinin altinda gezinen bir eleman var mesela, yaw beni o vapur iskelesinin altina milyar dolar versen soku$un yok.
  • cooperr  (06.07.22 23:40:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.