Pragmatist olmak kötü mü?

Eskiden her şey çıkar ilişkisine dayalı değil arkadaşlık sevgi de önemli şeyler derdim ama 1-2 aydır düşüncelerim tamamen değişti. Çünkü döndüm baktım çevremdeki herkese faydam olmuştur maddi manevi olarak ama ben birinden bir şey isteyince kem küm ediyor ya da benim ilgimi sömürüyor.

Şu anda bakış açım ; bu adamın bana faydası var mı ya da olacak mı soruya cevabın yok ise ona fazla vaktimi ayırmıyorum. Bu davranış şekli kötü mü sizce çünkü artık çocuk değiliz sorumluluklarımız var hayatimizi sürdürmek zorundayız boş işlerle vakit harcamak saçma geliyor artık.

Hayatta her şeyin bir dozu var. Kendinizi hiçe sayıp sadece başkaları için yaşamak nasıl manasızsa, sadece kendini düşünüp kalan herkesi yok saymak da o kadar manasız.

Nerde nasıl davranmanız gerektiğini siz daha iyi bilirsiniz. Anladığım kadarıyla duygusal bir dönemdesiniz, olabilir. Hepsi geçici. Düşünmeyin çok, iyilik yapmayı meslek edinmeyin. Yapabilecekseniz de elinize yapışmaz, yapın.
  • akhenaten  (05.07.22 12:02:25)
Caktirmiyorsan iyi tabi, ama icinde yoktur bunu soruyorsan.

Ben eskiden yaz gelince butun okul arkadaslarimi engeller eylulde geri acardim. Yazin bir isime yaramiyorlardi.
  • divit  (05.07.22 12:33:12)
valla bu yanı çok kuvvetli olan insanlar uzaktan belli oluyor ve uzak duruyorum. ben niyete bakıyorum. toksik insanları çıkartıyorum hayatımdan.

  • gabe h coud  (05.07.22 12:44:17)
akhenaten+

"after life" adli dizide bir diyalog vardi: "iyi insanlar, diger insanlar icin iyi seyler yaparlar. iyi insanlar, golgesinde oturamayacaklarini dahi bilseler agac dikerler (baskalari icin)". bazen baskasina yaptigimiz bir iyilik/yardim aslinda kendimize yapmis oldugumuz bir seydir farkinda olmadan.

ben genelde baskalarini kullanan insanlara yardim etmemeye calisiyorum. bazen ne yazik oyle ortamlara giriyoruz ki herkes pragramtist, bu da cok rahatsiz edici bir durum. icinde bulundugun dusunceleri anlayabiliyorum. galiba en onemlisi insan ayrimi yapmak, gercekten ihtiyaci olan dogru insanlara yardim etmek. bunu yaparken de kendimizi korumamiz gerekiyor.
  • ubi dubium ibi libertas  (05.07.22 15:22:09)