yabancı arkadaşa iş bulma

selamlar.

çalıştığım şirket yurtdışından bir arkadaşı yurt dışı pazarlara açılma amaçlı expansion üzerine çalışması için işe alıp ülkesinden Türkiye'ye getirdi ancak 1.5 ay kadar sonra arkadaşı ekonomik sebeplerden işten çıkarıyorlar. Arkadaşımız da burada yine başka bir işte çalışmak istiyor ama nereden nasıl iş bulabileceğini bilmiyor. kendisinin Türkçesi yok ama anadili portekizce ve ispanyolca olup ana dili gibi de ingilizcesi var.

tecrübesi olan arkadaşlardan fikir rica edeceğim.

Linkedinde 'portugese' ya da 'spanish' aramalarını yapın iş ilanlarında. Lokasyonu istanbul yapacaksınız tabi.

  • mg3929  (01.07.22 00:19:07)
Yabancıların sigortaları daha masraflı olduğundan iş bulması zor olur.

  • OrangeYellow  (01.07.22 00:26:57 ~ 00:27:03)
Teleperformance'a baksın.

  • Bruce  (01.07.22 00:32:23)
en kötü çağrı merkezi tarzı yerlerde çalışır. bir de lojistik firmalarına bakın.

  • rose parks  (01.07.22 01:27:36)
Özel hastane ve tıp merkezlerine CV atsın. Kariyer.netten ilanlara bakıp direk o ilandaki şirkete mail atsın.

  • kaset  (01.07.22 10:43:27)
biraz turkcesini gelistirse ozel hastanelerde, sac ekim merkezlerinde falan tercumanlik yapabilir.

  • reavelyn  (01.07.22 14:06:31)
Teleperformance'a bakmasın demeye geldim. Onlar da böyle 40 kişiyi alıp, küçüklmeye gidiyoruz diye işten çıkardılar. Ortada bıraktılar insanları.

  • geçerkenugradım  (01.07.22 14:35:09 ~ 14:36:01)
Çok teşekkür ederim bende Teleperformance i düşündüm ama son yorum kötü geldi.

  • NightBringer  (01.07.22 14:49:08)
Tp küçülmeye gitmez proje gider. Mesela getir küçülmeye gittiği için İspanyolca ekibi çıkarıyorlar. Ama başka proje olursa şartlar aynı olacak diye bir şey yok, keza küçülmeye giden projeye de şu anda alım yapmazlar.

Dil becerisi iyi olanlar için bu tip basit işlerde kariyer fırsatı çok oluyor, normalde yapmayacağı bir iş gibi de olsa kendini gösterip hızlıca takım lideri kalite uzmanı vs rollere geçebilir. Tp gibi başka şirketler de var bu arada İspanyolca alım yapan, oralara da baksın.
  • Bruce  (01.07.22 14:53:58)
turist rehberliğinden iyi para kazanabilir. portekizce ogretmenimin yalancısıyım =)

  • kveldulv  (01.07.22 16:09:56)
Webhelp olabilir, eğer çağrı merkezi düşünürse bana yazabilirsiniz.

  • osmanyueksel  (01.07.22 21:47:53)