[]

macbook - force click

kullandığım cihazda forceclick özelliği var, çok da sevdim.
ancak dikkatimi çekti. bazı yerlerde force click çalışmıyor.

touch pad'in bazı yerleri değil, imleç bazı yerlerdeyken.

mesela chrome'da herhangi bir sözcüğe tıklayınca sözlük çalışıyor (öyle ayarladım), ama imleci menu bar'lara götürünce bu özellik çalışmıyor.

soru:
ya nasıl çalışıyor bu şey?
touch pad'in altında fiziksel bir şey var da, imleci hareket ettirince o kilitleniyor-açılıyor gibi bir durum mu var?

 
aslında reelde bir tuş yok. her şey elektronik. altta taptic engine gibi bi şey var sana gerilbildirim veriyor, basıyormuş gibi hissettiriyor. pcyi kapatınca hiç basamazsın mesela dene istersen

force touch'a gelince işlevi olmayan yerlerde çalışmıyor. mesela menu bar. orda force touchın bir işlevi yok o yüzden çalışmıyor.
  • jelly bear  (30.06.22 11:19:23) 
Bende de varmış, siz söyleyince deneyip gördüm. 2 yıldır kullanıyorum aleti, sadece telefonda var sanıyordum :D

Neyse şimdi denedim, menubar'da da force click yapabiliyorum. Yani donanım olarak bi fark yok, sadece yaptığında çalışacak bir program yok, o yüzden bişey çıkmıyor gibi görünüyor. Ama bi program olmadığı için feedback / titreşim vermiyor.
  • plutongezegendegilmi  (30.06.22 12:37:03 ~ 12:37:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.