[]

yokuş aşağı virajlı yolda sürüş

selamlar arkadaşlar,

yokuş aşağı eğimli, keskin virajların olduğu bir dağ yolunda gittiğimizi farz edelim.

viraja gelene kadar hızınızı düşürüp, virajda hiç frene dokunmuyor musunuz? yoksa virajı dönerken tatlı fren yapmaya devam ediyor musunuz? en risksiz nasıl gidilmeli böyle yollar?

eğer frene hiç dokunmazsak hızımız o virajı alana kadar çok artabilir, fakat viraj içinde frene dokunurken de aracın kayma olasılığı artıyor sanırım.

fakat hiç frene dokunmazsak da virajı dönerken hızımız bir anda 70-80 e çıkarsa yine risk artıyor gibi.

ps. aracımızı otomatik farz edelim, motor freni bir ihtimal olmasın.

 
vitesi manuele aıp sabitlemek bir seçenek uzun ve dik sayılabilecek bir yokuşsa.
onun dışında kontrol edilmesi riskli sürate çıkarsanız elbette frene basacaksınız ama uzun süre frenli gitmek balataları ısıtır.
ben normalde virajdan önce ayağımı frenden çekmiş oluyorum, sürati uygun bir seviyeye düşürüp giriyorum.
  • kisa  (29.06.22 15:01:07) 
araç otomatikse , viraja girene kadar mümkün olan en düşük hıza gelip, viraj içinde ise ufak ufak gaz vererek çıkmak en güvenli sürüş olacaktır.

diğer türlü manuele geçmek en mantıklı çözüm
  • janavarorion  (29.06.22 15:13:35) 
Viraja girmeden önce, arabanın ataletini (acceleration, yani hızlanma artışı) sıfıra indirmeniz gerekiyor.

Arabanın hızı (velocity, km/saat) ise, virajın sertliğine göre (çoğu zaman tabelalar doğrudur) uygun hızda olmalı.

Yokuş aşağı veya yukarı, veya düz yol farketmez. Güvenli sürüş tekniğidir. Ralliciler bile kullanır aslında.
  • alfired  (29.06.22 15:16:20) 
kafanızda sabit formüller oluşturmaya çalışmayın, trafik neredeyse hiçbir zaman varsayımlardaki gibi gitmiyor.
tabii genel geçer kurallar olacak, mesela ben virajın içinde de az da olsa fren uygularım diye düşünüyorum, en azından yokuş aşağı giderken viraj içinde hızın artmasına engel olacak kadar. fakat zemin ve mevsim koşullarına göre bu durum da değişebilir, eğer yol buzlu/aşırı tozlu/yağlı/erimiş asfalt gibi tutunmanın düşük olduğu bir durumdaysa frenleme tutunmayı daha da zorlaştırabilir. bu yüzden viraja girmeden hızı olabildiğince düşürüp, viraj içerisinde aracın kontrolünü sağlayabileceğinizden emin olmak en iyisi gibi geliyor.

  • gkhncnzdgn  (29.06.22 16:29:17 ~ 16:31:18) 
Viraja girene kadar hızı azaltmalısın. Viraja girdiğinde ise artık frenle ilişkin kesiliyor. Apex noktasından sonra, yani virajın en keskin noktasının yolu dik kestiği yerden sonra artık gazı açmaya başlayarak virajdan çıkış yaparsın. Özetle viraja girmeden hızı düşür, viraja girdiğinde ayağını frenden artık çek, virajın en keskin noktasını dönerken gaz açmaya başla.


  • thracia  (29.06.22 17:10:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.