Full depoyla gidilen menzilin değişmesi

2 aylık sıfır araba kullanıcısıyım. İlk gün arabayı alıp fullediğimde 630km görünüyordu menzil sonra düştü tabi. Sonraları gullediğimde hep 430km göstermeye başladı. 100km’de ise önceleri 9.3-9.2 aradı gösterirken şimdi 2000 km yaptığımda 8.9’a düştü bu durum. Bugün depoyu fullediğimde ise menzil 500km göstermeye başladı. Arabayı kulandıkça benzinin gidebildiği yol da artmış mı oluyor?

birçok değişken var, o an yaptığınız hız, yolun durumu, son araç bakımının üzerinden ne zaman geçtiği gibi. saatte 120km hız yapıyorken bu hızla seni 600 km daha götürrüm diyor mesela düz otoyolda, ancak saatte 55km hızla virajlı, rampa bir yolda bu 400e düşebilir.

  • posthuman  (29.06.22 13:36:10)
50 litre bir depo için ;

630 km için 100 km/7,9 lt
430 km için 100 km/11,6 lt
500 km için 100 km/10,0 lt

45 litre için %10 düşük yakıt tüketimi hesaplayın.

430km mesafe varken , uzun yol yaptığınız için yakıt ortalaması 10 litreye kadar gerilemiş. bu sebeple yeni yakıt alımında 10 litre üzerinden hesaplayıp öyle bir değer vermiş.

buradan anladığım hiç bir zaman yol bilgisayarını sıfırlamıyorsunuz :)

eskiden sürdükçe motor açılır yakıt düşer derlerdi. rodaj sebebiyle. ama artık rodaj olayı kalmadığı için çok farketmiyor ilk gün ile 2 senelik araba arasındaki yakıt tüketimi.
  • janavarorion  (29.06.22 13:39:19)
O tahmini rakam
Yabi araba ortalama 100 km de kaç lt yaktı bakıyor böyle durumda depodaki benzinle bu kadar menzilin var diyor ha sen daha az yaktırırsın o menzilin üstünde de kullanabilirsin yada çok yaktırırsın omenzili göremezsin.
Önemli olan ortala kaç lt gösteriyor tüketim
  • basond  (29.06.22 13:55:07)
0 araba olduğu için ilk başlarda daha kötü yakıt performansı olmuş
perf. arabası değilse yakıt değerleri çok yüksek
500 km standart hızla sürerseniz daha iyi olur
  • bir soru sorcam  (29.06.22 14:37:49)
Menzil birçok parametreye göre anlık değişen bir data zaten.
Mesela kalkış anında 30lt/100km (örnek) ortalama tüketim görünür. Düz yolda giderken de 8lt/100km görünür.

Kalkış anının süresi * 30lt/100
+
Düz yolda gitme süresi * 8lt/100km

= ortalama tüketim oluyor.

Bu değiştikçe menzil de değişiyor haliyle.
Sen böyle gidersen depo 100 km sonra biter diyor sana araba. Sonra bakıyor az yakıyorsun, tamam, 120 km giderim bu şekilde diyor.
  • işimdeyim gücümdeyim  (29.06.22 15:34:06)
Bir ara fuelio diye bir uygulama kullanıyordum, her benzin aldığımda, kaç km'de ne kadar yakıt aldım, kaç para verdim vs. diye tutuyordum iyi bir istatistik çıkartmıştı bana, böylece masrafımı olabilecek şeyleri görebiliyordum, bakım zamanı vs. gibi şeyleri de girebiliyorsun, onların masraflarını da girebiliyorsun böylece ne kadar zamanda ne oldu ve ileride ne olacak görebiliyorsun. bir dene böylece takibin de kolaylaşır.

  • selam  (29.06.22 15:46:23)
araba şu an senin sürüş sitiline alışıyor ve hesaplama yapıyor-şehir içi nasıl kullanıyorsun-şehir dışı nasıl kullanıyorsun bunların ortalamasını çıkartmaya çalışıyor ama tam olarak çıkartamamış.
fullediğinde ya da depodaki yakıta göre ortalama ne kadar yol alacağını gösterir ama şehirler arası yol da gideceğin km oranı artış gösterebilir sabit gaz ile gidersen.

  • jamswety  (29.06.22 17:05:44 ~ 17:06:42)
Havaların ısınmasıyla da alakası var.
Ben bir depo mazotla kışın 750-800 km yapıyorum, yazın 900 km'ye yaklaşıyor.

  • etna  (29.06.22 20:26:05)