[]

Doktorlar neden cereyanda kalmak hastalık sebebi olmaz diyor ?

Ve bununla ilgili internette dalga geçiyorlar gayet oluyor, dün biraz terlemiştim ve kapı pencere arası çok güzel cereyan yapan bir yere oturdum hasta olacağımı tahmin ettim ama o anın hissini de bırakamadım tadını çıkardım bugün hastayım
 
yanılmıyorsam şöyle.

hastalık deinlen şeye bakteriler veya virüsler neden oluyor. yani sırf üşünün rüzgarda kaldın diye rüzgar hasta etmiyor. vücutta zaten halihazırda bulunan, ama vücut direnci nedeniyle, bağışıklık vs nedeniyle yol bulup hasta edemeyen mikroplar, vücut azıcık üşüyüp direncini zayıflatınca kendilerine yol bulup hasta ediyor.

rüzgar esti diye hasta olmuyorsun. o rüzgar eğer senin vücut direncinin zayıflatıyorsa vücuttaki mikrop da kendine yol bulup hasta ediyor. sonuç olarak rüzgarda kalmasan hasta olmayacakken, rüzgar yüzünden vücut direnci zayıfladığı için hasta olabilirsin.

dediklerim yanlış olabilir ama benzer bir durum var, bilenler daha bilimsel açıklayabilir.
  • kibritsuyu  (29.06.22 10:56:15) 
Bilimsel bir açıklaması yok deneylerle ispat edilmiş doğrulu kanıtlanmış bir şey değil, hatta bu çıkarımın bir tek Türkiye'de görüldüğünü söylemek bile mümkün. En büyük bilimsel dayanağı "aynısı kaynımda da var" olabilir.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (29.06.22 10:56:27 ~ 10:58:18) 
hayat tesadüflerle güzel çünkü. bazen de kötü senin durumun gibi. geçmiş olsun.


  • yazar yazmaz yazan yazar  (29.06.22 11:06:33) 
Bu durumla dalga geçen bir doktora, yine doktor olan biri çok güzel bilimsel açıklama yapıp ayar vermişti. Hatta bir ders adından bahsedip "bu dersi iyi dinleseydin böyle yazmazdın" gibi söylemlerle bitirmişti tiviti.

Keşke bulsam şimdi o ekran görüntüsünü, ama @kibritsuyu'nun dediği gibi aşağı yukarı olay.

Rüzgarın kendisi hasta etmese de sebep oluyor, tamam hasta eden bakteri/virüs ama sebebi rüzgar/cereyan işte.
  • John Bloor  (29.06.22 11:20:08) 
geçmiş olsun. cereyan hayatımı kararttı diyebilirim :) beni hasta eden cereyan değildi ama sert başlayıp ilerlemesinde çok rolü oldu, 2017'den beri uğraştığım akciğer / kas sorunlarım var, o yüzden at gibi bir bünyeniz yoksa hafife almayın derim.

nasıl oluyor, soğuğa maruziyet yumuşak doku ve kaslarda inflamasyon (iltihaplanma) oluşturup bağışıklık sistemi tepkisini artırıyor, bu sizi hormonal kokteyle maruz bırakıyor, b.s. aşırı tepki verirse nereden çıkacağını kestiremeyeceğiniz şeyler olabiliyor. benim okuduklarımdan ve başıma gelenlerden kendi eyyorlamam bunlar. aşağıdaki gibi araştırmalar var ama henüz bilinmeyen de çok şey var.

www.ncbi.nlm.nih.gov
  • kaichi  (29.06.22 11:33:45) 
bu konuda doktorlara saygım var ve haklı olabilirler, ancak rüzgar yiyince ben de hasta oluyorum ve bu bir rastlantı değil.
ayrıca yine aynı doktorlar "soğuk su hasta etmez" diye bağırıp duruyorlar, ama soğuk su içince de hasta oluyorum.

yani, tamam, onların literatürüne göre hastalığın belli etkenleri ve şartları vardır, rüzgar ya da soğuk su bu etkenlerden değildir. ama ya vücutta bir değişiklik yapıyor, ya vücut direncinin düşmesine sebep oluyor ya da başka etkileri var.

doğrudan değilse de dolaylı yoldan hasta ediyor işte, neden doktorlar bu kadar diretiyor anlamıyorum.
  • biseysorcaktim  (29.06.22 11:40:31) 
doktorların direttiği falan da yok aslında, o sadece direten doktorun düşüncesi.

26 nisan günü babamın hiçbir şeyi yoktu, sapasağlam şekilde özel şoförle bodrum'a tatile gönderdim. aynı gece yoğun nefes darlığı ile ambulans çağırmış, hastaneye kaldırmışlar. teşhis: pnömoni. sağ ciğerin yarısını tutmuş. yatarak tedaviye başlandı. doktor dedi ki "arabayla gelirken klima mı açtılar acaba, camı açtılar rüzgar da mı kaldı?". doktor sordu bunu. bir gün önce sapasağlam iken bir anda zatürre olmasının sebebini araştırırken arabanın klimasını, penceresini sordu. göğüs hastalıkları uzmanı.

tam tedavi oldu iyileşiyor derken, bir gece yine nefes darlığı, daha hastanedeyiz taburcu olmamışız. film çekildi, sol ciğer de gitmiş. daha 2 gün önce taburcu olacaksınız hafta sonu geçsin derlerken pazar günü öteki ciğerde tekrarlıyor. doktor da duruma şaşırıyor, gelip diyor ki "gece pencere açık mı uyudu acaba?" aynı göğüs hastalıkları doktoru bunu diyen.

neyse tedavi uzuyor, bodrum'da olmayacağını anlayıp ankara'ya nakil oluyoruz. geldiğimiz hastanede karşılayan göğüs hastalıkları doktoru anamnezi alırken ilk sorduğu yine "acaba giderken arabada klima mı çarptı". bunu soranlar komşu teyze değil, göğüs hastalıkları uzmanı doktorlar.

yani doktorların bunu inkar ettiği falan yok.

soğuk su içince boğazın şişmesi de yalan değil. abi bu tamamen senin vücudunun sıcağa soğuğa verdiği tepki. nasıl ki sıcak bir şeye dokununca elin yanıyor, soğukta da yanıyor.

rizeli adamın önüne kaynar çay koyarsın, kafaya diker. ben aynı çaya dilimi değince dilim kabarıyor. şimdi "sıcak ağzı yakmaz" diyebilir misin? ben yaz kış buzlu su içerim. soğuk değil buzlu su. bir halt olmaz. bu yüzden hiç hasta olmadım. ama kayınpeder biraz soğuk su içsin, boğazu şişiyor, sesi kısılıyor. onun vücudu soğuğa karşı hassas demek ki, tepki veriyor. bana da bir şey olmuyor. bunu genelleyip "soğuk hasta eder" veya "soğuk bi halt etmez" diyemezsin. o tamamen senin vücudunun direnci ile alakalı.
  • kibritsuyu  (29.06.22 12:50:14 ~ 26.09.22 00:10:06) 
yazın terliyken yenilen soğuk rüzgar garanti ağır hasta ediyor
bir de hava değişimine denk geliyor sanırım
o da direnç düşürücü
  • mantık  (29.06.22 13:31:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.