walkie talkie gümrükte takılır mı?

amazon veya aliexpress üzerinden walkie talkie sipariş vermek istiyorum ama telsizler gümrükte takılıyor mu? kalan da oluyor geçen de oluyormuş. bir de telsiz kullanım sertifikası gerekiyor denilmiş. hepsinde gerekli midir?

gumruge gidip amator telsizcilik belgeni gosterip vergileri odeyerek gecirebilirsin.

amator telsizci belgen yoksa o riski almani tavsiye etmem. telsizcilik belgesi olmadan(kacak) kullanmak suc teskil ediyor.

amator telsizci belgelerinin ayrica siniflari var. ona gore bir isletme kapasiten oluyor.

ucuncu olarak yurtdisindan alacagin telsizler TR'ye uygun frekansin otesinde de calisiyorsa o da yasal degil.

anlayacagin teferruati cok. bu iste ciddiysen sinavina gir belgeni al kullan. ciddi degilsen hic bulasmani tavsiye etmem. zira her alanda oldugu gibi bu da pahali bir hobidir. elektronikten anlasan bile...

(yasal olmayan frekanslari dinleyen/yayin yapan bir telsiz bulundurup kullanan kimse dogal olarak terorist muamelesi gorur ona gore)
  • idexo  (28.06.22 22:37:57 ~ 22:40:20)