sorum ozel sektordeki beyaz yakaliya - şirketinizde zam planı var mı?

sirketiniz size de ara zam planliyor mu? sozlukteki basliklarda sanki herkes zam yapiyor/yapacak gibi lanse ediliyor daha once de boyle ara zam aldi memurlar (asgari ucreti hatirlayamadim gerci) ilk defa oluyormus gibi bir heyecan herkeste. tum sirketler mi yapmayi planliyor boyle bir ara zam ki bu kadar heyecan var ortamda? yoksa genel sozluk yersiz coskusu mu?

şirketine göre çok değişiyor hocam. uluslararası bi firmanın tr şubesindeyim, normalde yılda 1 zam dışında asla zam yokken, bu sene 3 kere zam oldu. etrafımdaki arkadaşlardan da 3 ayda bir zam alanlar var ciddi ciddi bu ara. şu an zam istemek için tüm şartlar müsait, mutlaka talebinizi yapın açık açık ona göre hazırlayın kendinizi derim.

  • roket adam  (27.06.22 19:05:17)
Roket adam +1, biz de enternasyoneliz ve senede 1den fazla zam meselesine zar zor da olsa ikna oldular. Birime göre değişiyor tabii ama sene başı %35 oldu, %70 enflasyona göre bi 35 daha olucak.

  • Bruce  (27.06.22 19:17:01)
Asgariye ilk kez ara zam olacak. O yuzden bu sefer asgari ucretli disindaki ozel sektor calisnanina da ara zam farz oldu gözüyle bakılıyor ondan bu heyecan. Bu sefer durum fakrli yani.

  • stavro  (27.06.22 19:19:51)
TR de yaşamıyorum artık ama demirören medya'da çalışırken
senede 1 - %8 zam alıyorduk
Bu sene %30 zam aldı insanlar.
Ara zam'ın lafı bile yokmuş.
(Yayın teknik, yazılım ve arge bölümü)
  • Corc  (27.06.22 19:20:58)
Şahsen ben de ara zam olmazsa is degistirecegim durum o kadar ciddi.

  • stavro  (27.06.22 19:21:31)
Bu ay ara zam yaptilar tarihinde ilk kez.
ama brut olayindan taklaya geldi alim gucumu etkilemeyecek.
icerde eleman kalmadi ama isler yuruyor bir sekilde.
  • divit  (27.06.22 19:33:44)
iş veren gözüyle cevaplayayım, ben çalıştığım firmalara verdiğim hizmetten dolayı maalesef hizmet bedelinde ücret artışı yapamıyorum, bu sebeplere çalışanlara da bu şartlar altında ara zam pek mümkün görülmüyor. ancak bir personel işten ayrıldı, işten çıkan elemanın iş yükünü üstlenebilirlerse onun maaşını paylaştırmayı teklif edebildik. perakende sektöründe olsaydık, yani sürekli fiyat güncelleyebilseydik belki zam söz konusu olabilirdi fakat biz yıllık sözleşmelerle iş yapıyoruz.

  • kaderimse np  (27.06.22 20:03:26)
yarın belli olacak. özel bi bankanın yazılım kısmındayım. geçen aydan enflasyon zammı yapılacağını iletmişlerdi. bi 30-40 civarı bekliyorum bakalım. sene başında da 40 yapmışlardı.

edit: %65 yaptılar.
  • contavolta  (27.06.22 20:11:12 ~ 27.07.22 10:55:54)
Bizde nete %30 olacak. Ama sanki asgarinin neti daha cok artacak bizim zamlar yattığı anda çöp olacak.

  • condom kurşunu  (27.06.22 21:18:48)
sene başında %36 yapmışlardı, temmuzdan geçerli olmak üzere %25 daha yapılacak diye açıklama yaptılar.(Yabancı sermayeli Türkiyenin en büyüklerinden bir gıda firması)

Hatta geçen Nebati %40 falan deyince yönetim toplantısında %40 konuşuldu ama kesinleşmedi, şimdilik %25 kesin olarak yapılacak rakam, belki güncelleme gelir.
  • zikardo  (27.06.22 22:10:06)
3 ayda 1 yapıyoruz.
15-80-10-10-15 oranlar (gerçekleşen ve planlanan, ilki Kasım 2021)
Ben 80 yerine 95 ve ayrıca bir de %25 aldım.
  • gabe h coud  (28.06.22 00:32:43)
sene başında %60 yapılmıştı şimdi en az %30 bekliyorum

  • ishak77  (28.06.22 14:48:20)