Bir arabada aradığınız olmazsa olmaz özellikler (kısıtlı bütçeyle)

bütçeniz az
hangi özellik ille de olsun istersiniz?
o özellik olmazsa araba almayacak, bekleyeceksiniz, o derece bi arayış.

otomatik vites, filan tip şanzıman, eds, abs dahil;
arabadan arabaya opsiyonlu olan en temel aradıklarınızı sayar mısınız?

hayat kurtaran/kolaylaştıran özellikleri soruyorum bi nevi
teşekkürler

Bence; anahtarsız giriş ve çalıştırma, hız sabitleyici (adaptif olursa hele), en azından arka park sensörü (otomatik parka kadar yolu var), tüm camlarda tek dokunuşla açma-kapama, otomatik klima, otomatik farlar/yağmur sensörü/otomatik kararan ayna.

Zibilyon tane donanım sayılabilir tabii ama bence bunlar en temel ve olmazsa olmazlar.
  • orient blue  (27.06.22 16:13:32)
park sensörü.
tabi bütçe az ise insan her türlüsüne razı olur. bu anlamda özellikten ziyade mümkün olan en düşük km ve iyi bakılmış araç ararım. hatta yeni çıkan kurumsalları tercih ederim. en azından bir muhatabın belli bir km garantin olur.

  • lazpalle  (27.06.22 16:20:08)
hayat kurtaran: acil fren destek sistemi - çarpışma/kaza önleyici olarak bilinir genelde. olmazsa olmazdır.
Çoklu hava yastığı olabilecek en bolundan,

bunlar güvenlik ve yaşam için olmazsa olmazımdır, olmayanını satın almam.

sonrası hız sabitleyici, anahtarsız giriş, matrix led far, android auto/carplay, şerit takip, kör nokta.
  • atom karincanin torunu  (27.06.22 16:21:43)
Hız sabitleyici uzun yolda çok işe yarıyor. Eğer sürekli uzun yol gideceksem beklerim, ama genelde şehir içi kullanacaksam umursamam.

Şehir içinde yokuş kalkış desteği güzel, ama düz bi şehirdeyseniz çok da mühim değil.

Airbag olmayan araba oluyor mu bilmiyorum ama ikinci el bakacaksanız özellikle kontrol ettirin, yoksa almayın.
  • plutongezegendegilmi  (27.06.22 16:24:41)
Bazi ozellikler sonradan da eklenebilir, mesela park sensoru ya da bluetoothlu ya da buyuk ekranli navigasyonlu android radyo tablet gibi.

On arka otomatik cam olmali. Hala arka camlari kollu olan arabalar var.

Seritte tutma kontrolu bazen ise yarar oluyor. Cruise control ve direksiyondan ses kontrolu vs. de konforlu.

Bir de klima kontrolleri eski tip olmali. Tusu cevir sabit kalsin bakmadan ayarlayabil. Kesinlikle dijital (dokunmatik falan) olmamali. Bir tanidigin arabasinda dijital klimada hava girisini ic sirkulasyona cevirince 5 dakika sonra otomatik disaridan almaya ceviriyodu mesela. Cok kotu...
  • mirafiori  (27.06.22 16:31:22 ~ 16:32:14)
güvenlikle ilgili donanımlar olabilir.
Yokuş kalkış desteği özellikle yokuşlu bir şehirde çok işe yarıyor.

Onun dışında ayağını yerden kessin yeter.
  • anten  (27.06.22 16:37:43)
her şey olsun istersin ama istetmesi olmayan, arka camı çevirmeli kol arabaya 400 bin tl istiyorlar. arabaya milyon verip hayatımı 10 sene krediye adapte edemem. ekonomik durumum olduğunda aracın motor gücü ve güvenlik benim için konfordan önce gelir.

  • mikahakkinen  (27.06.22 16:48:52)
otomatik klima çok gerekli bir icat bence. hatta hız sabitleyiciden daha önemli benim için.
şunları da sayabilirim

otomatik vites
esp + abs
led veya xenon far
4 cam otomatik
bluetooth (sonradan ekledim :)

bu yukarıdakiler olmayan arabayı kesinlikle almam şu an.
  • roket adam  (27.06.22 17:15:04 ~ 19:50:22)
hiz sabitleme (mümkünse adaptif) ve otomatik yanan far

  • helenart  (27.06.22 17:15:41)
C sinifi veya daha buyuk olması. Kucuk araba almam. B sinifi polo, yaris vs almam mesela. Asla kucuk arabaya binmem.
Bir de 4 cam otomatik olmali. Klimasiz araba var mi bilmiyorum da varsa da klimasiz araba asla almam.

Nitekim ilk araba baktigim zamanlar B sinifina yetiyordu butcem, almadim israrla. C sinifi alana kadar arabasız takildim.
Su an da C sinifi kullanıyorum ama bir tik buyugunu alma imkanim olsa alırım hemen.

Sunlar da "bunlar yoksa asla almam" diye diretmeyecegim ama sansimi sonuna kadar zorlayvagim, özellikle arayacagim donanimlar:

Bluetooth
Park sensörü
Otomatik katlanir ayna
Silecek sensoru
Hiz sabitleme

Bunlardan Bluetooth gibi sonradan eklenebilen donanimlari eklerim yoksa eger.
  • stavro  (27.06.22 19:37:53)
Otomatik vites, far sensörü, hiz sabitleme ve acilabilir cam tavan

  • c1b2k3  (27.06.22 19:59:11)
esp bence önemli, ön cam buz ve bug giderici kışın çok fark ediyor benim araçta yok arka cam da var ön camda yok haliyle kış sabahları 2-3 dk buzun buğun çözülmesini bekliyorsun olsa güzel olurdu bence.

sogutmalı torpido uzun yolda ve yalıtım bence çok önemli uzun yolda aynı şekilde dengeli süspansiyon

haliyle d sınıfı otomobil candır. özellikle uzun yolda keyifli bütçem yeterse d sınıfı otomobil.
  • Fritz-X  (27.06.22 20:10:49)
Otomatik vites, park sensörü, silecek sensörü, otomatik far bildiğim özellikler içinde konfor öncelikleri listesinde.

  • epitaf  (27.06.22 20:11:26)