[]

Açılmayan kapı kilidi

Kapıyı normalde kilitlerken kilitliyor kilidi açarken açabiliyorum ama en sonunda çerçevedeki yuvasına otomatik giren son parça açılmıyor, anahtarla o bölüme gelince anahtar boşa dönüyor, kilidi komple değiştirmek mi gerekiyor yoksa başka bir çözüm var mı? Teşekkür ederim.
 
"yuvasına otomatik giren son parça"

bu dediğin kilit dili mi?

İç oda kapı kilidi mi? Çelik kapı kilidi mi?

Yüksek ihtimal ile dili geri çeken mandal/parça aşınmış ya da kırılmış, veya yerinden düşmüştür.

İç oda kapı kilidiyse kilidi değiştir hiç düşünme, çok pahalı değil. Ama çelik kapı kilidiyse kilidi açıp bi bakmak lazım, belki düşmüşse düşen parçayı yerine takabiliriz.
  • John Bloor  (27.06.22 12:21:22) 
Dış kapı bu çelik kapı, anahtarı çevirince dilin dışarı çıkması gerekiyor ama çıkmıyor anahtar bi çeyrek tur boş dönüyor sadece. Teşekkür ederim.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.06.22 12:25:17 ~ 12:25:54) 
Normal 3 tur kilitlemeyi yapıyor, sadece dili çekmiyor di mi? Doğru anlayalım, eğer doğruysa dil mekanizmasında bir arıza var.

Kilitler pahalı olduğu için ben olsam hemen değiştirmem, bi açıp bakmak lazım belki kurtarırız.
  • John Bloor  (27.06.22 14:03:35) 
Aynen normal kilitlemeyi yapıyor kilidi de açıyor ama son aşamadaki dili yuvasından çıkarmıyor oraya gelince anahtar boşa dönüyor. Yani evin iç kısmındaki kapı kolunu aşağı bastırınca dışarı çıkan dil dış taraftan anahtarla açılmıyor.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.06.22 14:07:15 ~ 14:07:58) 
Anladım, dediğim gibi dili geri çeken küçük bir parça vardır, ya o kırıldı ya da yerinden çıktı.

Ya da o parçayı geri yerine iten yay düşmüştür, bi açıp bakmak lazım değiştirmeden önce. Çelik kapı kilitleri pahalı, tamir olabilirse yazık değişme.

Konu anahtar göbeği (barel) filan değil, direkt kilit ile ilgili.
  • John Bloor  (27.06.22 14:55:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.