Damacana sağlıksız mı?

Merhaba,
Normal (cam olmayan) damacana sağlıksız mı?

Plastigin getirdigi riskler elbette var, cam geridonusum acisindan da daha makul diye biliyorum... Yine de hem kendiniz hem cevreniz icin yapabileceginiz en dusuncesiz sey tek kullanimlik petler almak olur yukaridaki arkadasin dedigi gibi....

  • hewit  (25.06.22 14:30:27)
sağlıksız demeyelim de cam plastikten normal şartlarda daha sağlıklı.

cam damacana 15lt plastik 19lt. buna rağmen cam damacana daha pahalı. aslında cam damacananın depozitosunu da sen ödüyorsun, firmaya bir maliyeti yok. değişken maliyet ikisinde de aynı, su. cam olunca ağırlığından az bir miktar yakıt masrafı var, o kadar. örneğin hayat su cam damacana 15lt 44 lira şu anda. 1 lt su 3 lira. insanların artık sağlık düşünecek hali kalmadı.

biraz bu işler kartelleşti gibi geliyor. marketing yorumu da doğru. arıtma alsan 1 litreye 10 litre boşa su atılıyor, çevreye daha büyük zarar. her yerden sıkıştırılıyoruz. demokratik haklarımız o kadar erozyona uğradı ki, kendimizi savunmayı, sesimizi çıkarmayı bile düşünmüyoruz.
  • gabe h coud  (25.06.22 15:08:34 ~ 15:11:33)
Genelde bu isten anlayanlar musluk suyunun daha saglikli oldugunu soyluyor.
Musluktan en fazla ishal olursun damacanadan ne olacagin belli degil diyorlar.

  • divit  (25.06.22 15:22:47)
plastik damacanayla devam edilecekse en azından bpa free damacanalarla devam etmek daha mantıklı olacaktır.

şu anda şebeke suyu içilebilir bir şehirde oturduğum için damacana kullanmıyorum. kullansam cam damacana kullanırdım.
  • avianthem  (25.06.22 15:48:43)
Cam damacanaları yıkaması daha zormuş, o yüzden plastikten daha da sağlıksız oluyor diye okumuştum.

  • akil kupuru  (25.06.22 16:57:39)