Trigonometri sorusu

Bir üçgen var, dik üçgen değil ama. Bir açısı 16 derece ve bu açının bir komşu kenarı 200 birim. Diğer açılar ve kenar uzunlukları bilinmiyor.

Sadece bu verilerle diğer kenar uzunluklarını ve açıları trigonometri ile bulabilmek mümkün müdür?

çok emin değilim ama bulunablir sanırım mesela cos16 'a bak değerine göre karşı bölü komşudan, 200 göre oranlarsın diye düşündüm.ama trigonemetri bilgim pek iyi değildir.
edit : doğru ya arkadaşların dediği zaten çok iyi değildir demiştim :)

  • high hopes of the sozluk  (24.06.22 21:24:55 ~ 25.06.22 00:50:11)
Söylediğiniz kadarıyla mümkün değil.

  • invictae  (24.06.22 22:16:47)
Değildir.

Mantık şu. Aralarında 16 derecelik bir açı olan iki çizgi çiz. Bir çizgi 200 birim olsun. Diğer çizginin uzunluğunu keyfi seçerek kalan uçlar da birleştirildiğinde bambaşka üçgenler elde edebilirsin. Verilen bilgiler ile açıları ve kenarları farklı sonsuz üçgen çizilebilirse, trigonometri ile bulunamaz.
  • cek  (24.06.22 22:19:38)
8. sınıfta şöyle bir bilgi öğretiliyor:

"Bir çokgen çizilebilmesi için en az n-2 uzunluk ve en az n-1 açı bilinmelidir. Toplamda en az 2n-3 eleman bilinmelidir."

Yani bir üçgenin kesin olarak çizilebilmesi için şu durumlardan birine uyması lazım:

-3 kenar uzunluğu
-2 kenar uzunluğu ve aralarındaki açının ölçüsü
-2 açısının ölçüsü ve 1 kenar uzunuluğu
  • lancelot du lac  (25.06.22 15:15:20 ~ 15:15:31)