Algoritma kurma eksikliği

Yazılımın en önemli kısmı ve bunu öğrenmem ve geliştirmem lazım. Her ne kadar mühendislik mezunu da olsam alan dışı olduğum için zorlanıyorum. Ne yapmalı nasıl yapmalı?

Yani adımları düşünebiliyorum, şemayı kuruyorum ama iş yazıma gelince zorlanıyorum. 1-10 derecelendirirsek 3. Seviyeden yukarı çıkartamıyorum. Başka örnekleri inceleyince tamam ama iş yeni bir kurguya gelince uyarlamakta da çok zorluk çekiyorum. Eksiklerimi nasıl kapatırım?

Basitten karmaşığa pratik yaparak. Leet code açıp her gün 2-3 tane çözersen 6 aya hiçbir sıkıntın kalmaz. Örnek inceleme, kopya çekme, kendini yapmaya zorla.

  • plutongezegendegilmi  (23.06.22 22:00:15 ~ 22:00:32)
Bu arada hazır lafı açılmışken ekleme yapmak istedim, bahsettiğin durum "tutorial hell" diye geçiyor ve baya yaygın bi durum, yeni başlayan hemen herkeste görülüyor.

Yani insanlar video izleyerek kod öğrenmeye başlıyor, ama izlemekle yazmak birbirinden tamamen ayrı skill'ler. İzleyip aşinalık kazanınca "ben öğrendim herhalde" zannediyorlar ama alakası yok, yazmayı yazarak öğreniyorsun, izlemek sadece ısınma turu.

Hatta hiç tutorial izlemeyip direkt kafa göz girsen, sadece yanında bi referans kitabı olsa arada da onu okusan daha iyi öğrenirdin. Yani öss'ye girerken nasıl soru çözmek lazım, sadece soru çözüm videosu izleyerek derece yapmak mümkün değilse onun gibi bişey bu.
  • plutongezegendegilmi  (23.06.22 23:56:19)