macbook vida

daha önce de açmıştım hala bir türlü çözemedim. macbook'un bir parçasını değiştirmem gerek ancak şuradaki turuncu halkanın içindeki vidayı çıkaramadım. tornavida seti aldım ama olmuyor. vida yalama oldu. nasıl açabilirim? wifi kartını değiştirmem gerek. ethernet kablosuyla kullanıyorum.

guide-images.cdn.ifixit.com

Başı yalama olmuş vidaları açmak için bazı yöntemler var; vida başına kağıt sıkıştırıp döndürmeye çalışmak, delici bir aletle dikkatlice vidayı delmek suretiyle parçalara ayırmak (riskli), vida başına epoksi gibi güçlü bir yapıştırıcı damlatıp tornavida ucunu da buna yapıştırarak döndürmeye çalışmak gibi. En basiti bir damla japon damlatıp gözden çıkardığınız bir tornavidayı da buna yapıştırarak tek parça haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde döner diye tahmin ediyorum.

  • orient blue  (23.06.22 16:04:03)
vidanın üzerine bir paket bandı koyun, şu hafif yassı gibi olanlardan. tornavida ile basa basa açın. olmazsa çok ince ağızlı kargaburuN gibi bir şeyle tutarak çevirmeye çalışın.

  • co2s2  (23.06.22 16:13:15)
Yalama olması dışında da açılmıyor. Diğerleri açılıyorken bu sıkı baya. Bir de çok ufak bant olmaz sanırım.

Kırsam mı diyorum. Bıçağı ısıtıp wifi kartının plastiğini eritsem sorun olur mu ki? Başka takıcam zaten.
  • black mamba  (23.06.22 16:15:45)
orayı kırınca penseyle yavaş yavaş kırıcaktım aslında kalan yeri. sonra çevresinden tutarak vidayı açmaya çalışıcaktım. ancak orası da alüminyummuş sanırım. bir de vida küçük olduğu için penseyle açamama durumum da var.

yalama olmadan önce de açılmıyordu. sanırım diğer vidalara göre daha farklı şekilde sıktılar. bunun nedeni ne olabilir? yalama sorununu çözsem bile zor baya açması.
  • black mamba  (23.06.22 18:36:51)
  • darkrocq  (23.06.22 21:16:27)
Kafasina havya basarsan yuvasi erir cikar, ama sonra yuvasina bir sey takamazsin. Ben laptop islerini boyle cozuyorum, macbookla ugrasmadim benimkiler 5 yillik falan dell,hp makinelerdi.

Ya da eritmeyecek kadar isitip zorlayabilirsin ama kafayi iyice yalama ettiysen isin zor.
  • divit  (23.06.22 22:41:11)