[]

Çamaşır makinası elektrik kaçağı?

Selamlar. Fişe takılı çamaşır makinası çalışırken veya çalışmadığı zaman bile gövdesinden elektrik kaçağı yapıyor. Birkaç kez çarpıldıktan sonra kontrol kalemiyle bakayım dedim metal aksamlarında cayır cayır elektrik var ışığı yanıyor kontrol kaleminin... Sebepleri nedir? Bu şekilde kullanmaya devam edilebilir mi?Ev eski, elektrik tesisatı sıkıntılı. Ev sahibi parasına kıyıp insan gibi bir tesisat çektirmemiş.

 
Makinenin kendisinde kacak olabilir tamir edilmesi lazim, o sekilde kullanilmaz.

Prizde kacak olabilir, faz toprak kablosuna degiyordur . Evdeki ya da komsudaki priz erimisse oluyor.
evdeki baska prizleri oraya uzatip denemek lazim.
Fisi ters cevirdiginde de tepkisi degisecektir kacagin hangi tarafta olduguna gore.

Makinenin garanti varsa once onu cagir.
  • divit  (23.06.22 01:07:07) 
Fişi ters takıp denedim yine kaçak var hocam. Neden bu şekilde kullanılmaz?


  • stillalive  (23.06.22 06:30:58) 
makinadan bağımsız genel olarak bi yorum yapayım önce... bahsettiğin gibi kaçak var ve çarpabiliyorsa kaçak akım rölesi yoktur o evde. varsa da bozuktur ilk önceliğin güvenilir bi markadan 30ma kaçık akım rölesi taktırmak olsun.

kaçak konusu makinadan da olabilir tesisattan da... fişi ters çevirmek değil de direkt prizdeki topraklamayı bi kontrol kalemiyle test et önce. panoda o hattın toprağına faz bağlamış da olabilirler mesela, veya prizde sıfırlama yapmışlardır sonra bi şekilde elektrik kesildiyse yeniden bağlanırken faz-nötr ters bağlanmış olabilir vs. bu durumlarda fişi ters çevirmen bişey değiştirmez.

mesela makina ikinci else eski sahibi topraksız bi tesisatta kullanıyorduysa sıfırlama işini cihazın fişinde yaptıysa o durumda ters çevirmen fark yaratabilirdi. çok da olası bi durum değil bu tabi. ki sebep bu olsaydı tesisatın topraklamasında sorun yoksa zaten sigortanın atması gerekirdi fişi kaçak oluşturacak yönde taktığında. bu durumun bahsettiğin gibi bi duruma sebep olabilmesi için tesisatta topraklama olmaması gerekir.

tesisatta problem yoksa kaçak makinanın kendisinde de olabilir tabi ama tesisat sıkıntılı diyorsan saçma sapan bi hata yapılmış olabilir böyle.
  • konetsu  (23.06.22 07:01:01 ~ 07:11:08) 
Kullanilmaz cunku carpilirsin, simdi ufak carpiyor olabilir ama yarin bi su baskini oldugunda ayagini bastigin anda oteki tarafa gonderir.

Ya da camasirlar hafif islak cikar alirken tutar firlatir seni.

Konetsu'nun dedigi butun ihtimaller +1
Kacak akim rolesi de sart, ev sahibini ikna etmeye bak. 500 tl bisey zaten.
  • divit  (23.06.22 14:15:39) 
ev sahibini ikna etmek kiradan düşmek iyi ama kabul etmese bile kendi cebinden harcaman gerekse de taktır mutlaka, olmazsa olmaz bişey... ben kendim taktım mesela, annemler taşındı onlara da kendim taktım bağlantısını ben yaptım. ben ev sahibiyle görüşmeye gerek görmedim fiyatlar bu kadar şişmemişti daha 3 yıl önce :D tüm panoyu schneider ürünleriyle yeniledim çıkarken eskileri yerine takacağım aynı şekilde. annemlerin ev sahibi maliyeti kiradan düştü.

ben bu evi öğrenciden devraldım 3-4 kişi kalıyordu sigortaların çoğu yanmıştı, erimiş yerinden çıkmış prizler vardı... her yere uzatma priz çekmişler odalardaki prizler çalışmıyordu vs. sözde yaptırdı ev sahibi ben taşınmadan önce işte ama baştan savma yapılmıştı aşağıda sayacın yanında sigorta yerine bilinmedik bi markadan dandik kaçak akım rölesi vardı ama bozuktu test tuşuna basınca patladı bildiğin :D belki nötre faz filan bağlamışlardır içindeki resistorden 230 yerine 480v geçince o patlamıştır(tesisat trifaze), ama patlayınca bile atmadı. daire içinde kaçak akım rölesi yoktu. sigortaların çoğu eski bi kısmı kablo kesitine göre olması gerekenden yüksek amperli vs.di. güvenemedim bütün panoyu baştan dizdim. tekrar aynı konuyla ilgili muhattap olmak istemedim.
  • konetsu  (23.06.22 16:49:53 ~ 16:55:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.