[]

Köpeği sahiplendirme ya da verilebilecek bir yer var ise öneri

Selamlar,

Bir arkadaşımın köpeği belli bir yaşa gelmiş ve artık hem ortalığa ciddi zarar vermeye başlamış hem de bebekleri için tehdit oluşturmaya başlamış. Çevresindeki kişilere de veremiyor çünkü sıkıntı yaşamalarını istemiyorlar. Böyle bir durumda nasıl bir yol izleniyor ? İnternette bununla ilgili pek bir bilgi yok ve ben de buradan sizin önerilerinizle belki bir şeyler yapılabilir gibi düşündüm.

önerilerinizi bekliyoruz.

teşekkürler.

 
Köpekler yaşlandıklarında agresifleşebiliyorlar, bunun da genelde sebebi çektikleri bi hastalık oluyor. Bazısı ağrı kesiciyle falan çözülebilen şeyler (eklem/diş ağrısı gibi), bazılarınınsa çözümü yok (bunama gibi).

O yüzden bence önce bi veterinere götürsünler, bi sıkıntısı var mı, tedavi edilebilir mi diye baksın. Köpek çok acı çekiyorsa ve tedavisi yoksa uyutmaya karar verebiliyorlar zaten. Yani başka bi yere verseler de köpeğin yaşadığı sıkıntıya çözüm olmayacak o.

Misal benim köpeğim 10 yaşını geçti ve gözleri artık iyi görmediği için geceleri çok korkuyor, o yüzden de genel olarak biraz daha agresif oluyordu. Normalde yatağa almıyordum ama artık almaya başladım, elimi üstüne koyup uyuyorum. Böyle olunca agresiflik olayını büyük oranda çözdük. Belki de ilaçsız ameliyatsız rahat çözülebilecek bi sıkıntısı vardır.
  • plutongezegendegilmi  (22.06.22 09:43:52) 
plutongezegendegilmi +1

sorunu psikolojikse antidepresan da kullanabilir, bunlar tedavi edilebilen şeyler çoğunlukla.
  • blatta hiberna  (22.06.22 09:55:30) 
Birçok sebebi olabilir, bu kadar kolay değil.

Ilk olarak veteriner ve Türkiye'de varsa özellikle davranış veterineri (veterinary behaviorist) gosterilmesi gerekli.

Hastalık olabilir misal.
Onun dışında birçok sebebi var.

O köpeği kimse sahiplenmez, hele Türkiye gibi her yerin köpek dolduğu yerde. Avrupa'da gene bir şekilde olurdu belki çok kötü değilse.
  • logisticsmanager  (22.06.22 12:43:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.