Dolma kalemden anlayanlar-Hediye dolmakalem

Benim bi arkadaş var, dolma kalem meraklısı. Lamy'nin şu meşhur beyaz kalemlerinden almış severek kullanıyor vs.

Şimdi ben de güzelinden hediye bi dolma kalem almak istiyorum kendisine, ama hangisi iyidir hangisi kötüdür hiçbir fikrim yok.

Maks 5k fiyatı olacak şekilde alabileceğim en iyi kalem hangisidir? İlla spesifik bir kalem önerisi olmasına gerek yok (olsa güzel olur tabi), ama "şu marka model iyidir" gibi tavsiyelere de açığım.

iyi bir dolma kalem icin bile 5k epey para. Yani alti ustu amaci yazi yazmak olan bir sey icin epey luks.

Pelikan kaliteli, degerini korur.
Namiki luks, degerini korur.
Faber-Castell luks, degerini korur.

Pilot f/p
Kaweco f/p yuksek, ozgun bir marka.

baska markalar da var fakat bunlar icerisinde model begenmeniz daha kolay olur. Ayrica ozgun markalardir.

Belli bir limitin uzerine kesin cikmak istiyorsaniz Pelikanin klasik modelleri var. tavsiye ederim.

Son olarak Pelikan gibi Namiki gibi kalemler alirken orijinalliginden emin olun. Rastgele bir yerden almayin.
  • idexo  (22.06.22 08:50:17)
Bahsettiğiniz bütçe ile bir Visconti alabilirsiniz. Rembrandt serisi, ya da Van Gogh serisine bir bakın derim.

Visconti adeta bir fetiş objesi gibidir. İtalyanlığı üzerinden akar. Tek dezavantajı bir tık ağırdır. Saatlerce durmadan yazılmayacaksa bu ağırlık sorun olmaz. Bir diğer dezavantajı da çok güzel oldukları için dışarı çıkarmak istemeyebilirsiniz :)

Visconti: www.panelkirtasiye.com

Ayrıca bu bütçeye Montegrappa'dan da bir şeyler bulabilirsiniz. Bir göz atın derim;

www.markakalem.com

Yine bence fiyat performans ürünleri yapan Otto Hutt markasına da bir bakın derim;

www.hepsiburada.com

Linkleri tamamen fikriniz olsun diye verdim. Modele karar verdikten sonra farklı sitelerden araştırın derim.
  • thracia  (22.06.22 09:12:53)
Lamy’nin üst seviye ürünlerine de bakabilirsiniz.

  • kaptankedi  (22.06.22 10:11:28)
Bir dolma kalem sever olarak, o fiyat aralığında şu modellerden biri hediyegelse çok sevinirim:

graf von faber castell anello
graf von faber castell guilloche
graf von faber castell bentley
lamy dialog cc
visconti van gogh
monteverde first step
  • lancelot du lac  (22.06.22 10:37:39)
Conklin All American

  • malheiros  (22.06.22 10:59:52)
Bu duyuru bendeki kalemlere daha bir aşkla bakmamı sağladı. Valla para pul olmuş.
O fiyat aralığında ben de şunları tavsiye edeceğim:
www.panelkirtasiye.com
  • SiyamkedisiZorro  (22.06.22 12:21:42)
visconti +111
pelikan'ın m400 modeli güzel ama fiyatını aşıyor gibi. yine pelikan'ın bir tık daha ucuz modellerine bakıp yanına kaliteli mürekkep ve defter alabilirsiniz.

  • black holes in the sky  (22.06.22 12:27:10)