Uyku terörü

Gece uykudan bagirarak uyanıyorum, bir şeyler diyorum, bazen anlaşılıyor ne dediğim bazen anlaşılmıyor. Bazen ayağa kalkıyorum odanın içinde dolaşıyorum. Eşimi bile tanımıyorum, sen kimsin falan diyorum.
Bu anlattıklarımin hiçbirini ben hatırlamıyorum. Sabah uyandığımda eşim söylemese hiçbirinden haberim olmaz. Ne gördüğüm rüyayı ne yaptıklarımı hatirliyorum.
Bende çocukluktan beri var bu durum. Bazen sıklığı azalıyor bazen artıyor. Bugüne kadar nedir, ne değildir bakmamıştım hiç. Bugün aklıma geldi baktım, uyku terörü olabilir diye düşünüyorum.
Buna benzer şeyler yaşayanlar var mi? Aşılabilen bir durum mu?

bir uyku kliniğine gidersen orada seni makinalara bağlayıp bir gece uyutacaklar. bu sorunun neden kaynaklandığına dair fikir oluşur ve gerekli tedavi uygulanır.

  • orpheus  (21.06.22 00:20:58)
Benzeri kedimde var. Eve geldiğinden beri yaklaşık 6 senedir her gece uykusunun belli bi yerinde ansızın miyavlayarak uyanır, garip kedisel mırıltılarla diğer kedimi ilk defa görmüşçesine ısırır/hırpalar. Fakat bizimki 10-15 sn içinde gerçekliğin farkına varıp özür mahiyetinde yalayıp barışıyor. Diğer kedim de durumu kanıksadı zaten hiç tepki vermiyor. Biz onu sokakta bulmadan önce annesiz günlerinde yaşadığı süreçte bi travma yaşadığını düşünüyoruz.

  • msb  (21.06.22 00:23:43)