Araçta direksiyonda 120 km üzeri titreme

Neden olabilir?
1.4 otomatik benzinli aracım var, dün uzun yola çıktım ancak yolda farkettim ki hız 120yi geçtiği anda direksiyonda titreme hissediyorum. Özellikle Osmangazi köprüsü Bursa yolunda yavaş gitmek üzdü.
Teşekkürler.

bu durum ya rot balanstan, ya da arabanın hız yapınca önü arkayı dağıtan ucuz bir model olmasından kaynaklanıyor genellikle. eskiden olmuyorsa bir rot balans yaptır derim.

  • roket adam  (20.06.22 21:16:42)
lastiklerin balansini kontrol ettir duzgun bir yerde.
eger duzelmiyorsa alt takima baktirmak lazim.
eger yine de duzelmiyorsa, o zaman arac kazali olabilir.
  • cooperr  (20.06.22 21:21:55)
rot balans +1

  • walter white kilikli  (20.06.22 21:22:35)
rot balans ayarına baktır, eğer ondan değilse tekerin içine taş kaçmıştır. lifti olan bir yıkamacıda tekerlerin içini yıkat.

  • etna  (20.06.22 22:11:56)
rot balans sanki tek bir işlemmiş gibi kullanılıyor oysa ki rot ile balans ayrı işlemler. sizin şikayetiniz için ise balans daha uygun.

geçmişte benzer bir şikayetle balansa baktırmıştım hiçbişey çıkmamıştı. sorun ön fren disklerinde çıkmıştı. aşınmadan dolayı balans yapıyorlarmış. diskler değişti (balatalar ile birlikte) ve sorun ortadan kalktı.
  • sttc  (20.06.22 22:54:51)
Ben de okurken yazacaklarımı hazırlamıştım ki @sttc açıklamış sağolsun.

Ağız alışmış rot balans diye ama bu iş için balans lazım, ayrıca rota para vermeyin gerek yoksa.

Balans her bir tekerin kendi içinde titremesini engellemek için yapılır. Rot ise ön iki tekerin birbirlerine olan açısı ve direksiyonla olan ayarı içindir.

Araba sağa sola gezmiyorsa, rota gerek olmaz genelde.

Balanstan değilse, rüzgardan dolayı bir davlumbaz, tampon parçası vs aşırı sallanıp titretiyor olabilir.

Ama %90 balans ile çözülür.
  • John Bloor  (21.06.22 12:18:08)