Cumhurbaşkanı adayı yasal olarak en son ne zaman açıklanabiliyor?

tabi eğer seçim normal zamanında olursa? yani seçimden kaç gün önce?

teşekkürs.

fikir vermesi açısından daha önce bu şekilde olmuş. ysk takvim açıklayacak yine.

********************
24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için hazırlanan seçim takvimi tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular

Buna göre, cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 1 Mayıs'ta başlayacak, seçmenler tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs tarihlerinde toplanması gerekecek, seçmenler bu süre içinde ilçe seçim kurullarına imza verecek.

Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs saat 17.00'ye kadar yapabilecek.
********************

edit:link
www.trthaber.com
  • lazpalle  (16.06.22 17:10:04 ~ 17:12:02)
6271 numaralı Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu

Siyasi partilerce aday gösterilme
MADDE 8
(2) Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilân edilen süre içinde, adayların isimleri, muvafakat belgeleri ve gerekli diğer belgelerle birlikte Yüksek Seçim Kuruluna başvurularak aday gösterilmiş olur.

Seçmenler tarafından aday gösterilme
MADDE 8/A
(6) Belirlenen süre içinde yüzbin seçmen tarafından teklif edilen kişiler, geçici aday listesinde gösterilir.

Sonuç olarak aday gösterilme için son tarihi Yüksek Seçim Kurulu belirliyor. Yani kanunda net bir süre yok. YSK ne derse o. 24 Haziran seçiminde Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için siyasi partilerce yapılacak cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları, 5 Mayıs 2018 günü saat 17.00'de bitmiş.
  • himmet dayi  (16.06.22 17:20:46 ~ 17:22:13)
Yukarıda verilen linkte güzel bir takvim yayınlanmış tablo olarak ;

Demek ki ortalama seçimden 50 gün önce başvurunun yapılmış olması gerekiyor.

Mevzuatta tarih ve süre verilmemiş, "YSK'nın açıkladığı takvime göre" denilmiş.
  • John Bloor  (16.06.22 17:23:23 ~ 17:24:16)