Maas zam mevzusu

alakasiz detaylara girmeden sormayi deniyorum.

3 yildir cok dusuk maasla calisiyorum 28 yasindayim. kurumun ortalama yas grubu ve yasam tarzi 35+ gibi bana da "cocukmusum" gibi baktiklarini gorebiliyorum cunku cogu evli veya zevkleri olmayan moron insanlar. ben de hevesli ve heyecanli kafa

bi sikayet olusturdum biraz sert yaptim. mudur aninda donus yapti sirketteyken de gorusmek istedi baktim mudurumun mudurunun odasina cagirdi. ucumuz variz mudurumun muduru bana aciklamaya calisti bir seyler. sonra kendi kendine maas mevzusunu acti "evet dusuk aliyorsun senin su an x kadar aliyor olman lazimdi.duzeltmeye caliscaz" vs dedi. ben demeden konuya girdi. sonra "baban ne is yapiyor? annen ne is yapiyor? ailenle mi yasiyorsun? ne kadar kira veriyorsun?"

ben malak gibi bu sorulara duzgun duzgun tek tek cevap verdim. ayrica beklemiyordum ama burdan ne cikarim yapiyoruz? ben kendimi fakir fukara gibi gostermeye calisiyorum cunku maasimla ancak aksam yemegi yiyebiliyorum. hala ana babadan geciniykrum ama alttan alta bi luks yasantim var ama bunun kaynagi benim maasim degil. Bu sorular biraz kafami kurcaladi acikcasi. ne manasi var?

cevaplarim= babam basit bi calisan*, annem ev hanimi. ailemle ayri yasiyorum iki evin kirasini da ailem öduyor (burda babamin maasi takriben iki evin kirasina denk+ kendi sahip oldugu evleri var ama kirada oturuyor ben de kiraciyiz abem edebiyati yapiyom) gercekten de faturalar dahil ailem öduyor ve utaniyom artik. bu mal mudurler neyin bilgisinin pesindeler?

ps: sirket torpil cenneti onu kurcalamis olabilirler mi cunku ben bayagi giydirmeli mail attim. kaybedecek bir seyim yok.....

Gider misin gitmez misini kontrol etmeye çalışmışlar gibi. ailenle yaşarsan mesela kira giderin yok demektir, bu yüzden düşük maaşa rağmen istifa etme ihtimalin düşer, kira ödeyen geçim sıkıntısını ciddi hisseden paraya daha çok ihtiyacı vardır yeni iş fırsatları arayabilir gibi gibi geldi bana

  • atom karincanin torunu  (14.06.22 22:33:22)
a) gercekten zor durumdaysa ailesi yardim etmiyosa zam yapalim
b) zam yapmazsak istifa basacak cesareti/aile destegi yoksa zam yapmayalim

Ilk aklima gelenler. Muhtemelen ikisinin karisimi bi seyle bi zam orani belirleyecekler.
  • ghilleinthemist  (14.06.22 22:34:07)
Maaşın tecrübeye göre değil, geçinememe durumuna göre artırılması bence hedef şaşırtma. Geçinebiliyor olsam da tecrübeme göre maaş almak isterdim ki bu herkesin hakkı.

  • dissendium  (14.06.22 22:34:58)
akillarinca gecinemeyene tembel, ise yaramaz bile olsa zam verecekler. gecinebilene de kendini paralasa da para yok.

ben de boyle igrenc bi yerde calisiyorum. sirf bekarim diye daha dusuk para aliyorum. saka gibi. bu yil cikti bu. zeka kupu mudur evlilere daha fazla zam yapalim demis. evli ve cocuklulara daha da fazla.
seninki de o hesap. himm ailesiyle yasiyor yeter buna o para. himmm babasi da zenginmis, yetinsin bu parayla. himmm ayri yasiyor demek dur suna biraz para verelim.

ben olsam bu sorularin mantigini anlamadim. cevaplara gore mi belirleyeceksiniz zammi. bu isler performansa bakmiyor mu diyip cevap vermezdim. bizim isyerinden bile asagilayici buldum ortami. neyse demem o ki o kirayi babam oduyor diyerek kaybetmis duruyorsun :(
  • Kittie  (14.06.22 22:57:31)
@kittie ben zaten boyle giderse ayrilirim veya kovulana kadar zor durumda birakirim onlari. elimde dava acabilecek kanitlarim var ama henuz o ise girismedim eger istedigim donusu alamazsam direkt dava acacagim 2 ayri konuda. isten de kovulana kadar devam veya rapor haklari, izinler vs.

sirkette bir gelecek hayalim yok daha dogrusu sektoru degistirmeyi hedefliyorum hali hazirda. oylesine degil cidden senin dedigin gibi kaybeden taraf olursam buyuk ihtimalle onlarin da basinin agrimasi gerekecek. bu yazdiklarim hafif seylerdi gunumu keyifli gecirdigim. ortam korkunctan bi tik daha beter
  • ala09  (14.06.22 23:05:47)
Burada 2 taktik var duruma gore ise yarayan.

Ya ben fakirim gecinemiyorum rolu yaparsin, ya da ben zaten zenginim paraniza ihtiyacim yok istedigim zaman giderim acikta kalirsiniz havasi yaparsin.

Sirketine adamina gore degisir bu durum.
En ise yarayani da yaza dugun var nisanliyim ev diziyorum stratejisi.
Bekar adami kimse sevmez, tehlikelidir rest ceker otoriteyi falan bozar.
Nisanli adam guzeldir
  • divit  (15.06.22 00:39:28)
Divit +1 kıt kanaat geçinip kredi borcu ödeyen adam istifa etmeye cesaret edemez deyip tepesine binip rahat rahat kırbacı vururlar. sebebi budur bence.

  • uvcray  (15.06.22 01:35:22)
@divit nisanli bir kadindim uzun sure hahhaha simdi bekar ve tehlikeli, otorite bozan, sosyal.

paraya ihtiyacim yok istedigim zaman giderim dedim zaten acik acik. boyle sirin sirin anlattim bu parayla napilir ki "BENIM BENZINIME YETMEZ" :) reailte. bakalim ise yarayacak mi
  • ala09  (15.06.22 12:36:55 ~ 12:38:03)