Dizüstü bilgisayar mavi ekranda kalıyor. (Caps'li)

Selam.
İkinci el bilgisayar almıştım, aldığımdan beri defalarca format atıp sıfırdan Windows kurmama rağmen arada kriz nöbeti var gibi mavi ekran hatası alıyorum. Güvenli modda açılıyor ama sıradan bir şekilde açmaya çalışınca böyle saçmalıyor, defalarca kez yeniden başlatıyorum. Bazen de Windows logosunda takılı kalıyor.

"technical information" yazan yerdeki lfanümerik olarak belirtilen kodlar sürekli değişiyor. Sorun nedir tam olarak?

i.hizliresim.com

güvenli modda açılıyorsa donanım hatasıdır. çok büyük ihtimalle de video card hatasıdır.

temiz bir windows kur, ekran kartını sitesinden güncelle. windows update i kapat. sorun kalmaycaktır. windows 7 den sonra windows kendi kafasına göre driver indiriyor. onlarda sorun yaratıyor.
  • janavarorion  (14.06.22 21:56:31 ~ 21:57:17)
@janavarorion: zaten 4-5 defa format attım. Windows 7 kuruluydu, birkaç gün sonra hata alınca yeniden kurdum. Sonra Windows 10 ve tekrar Windows 7. Hepsinde de sıfırdan format atıp kurdum. Donanımların sürücülerini manuel olarak kendim güncelledim ama sonuç aynı.

  • m e b  (14.06.22 22:59:01)
Kullandığınız model AMD kartlı HP Pavilion serisi mi?

  • gelecegin yildizi  (15.06.22 09:07:42)
@gelecegin yildizi: directx'ten bakınca intel hd graphics yazıyor; aygıt yöneticisinden bakınca da hem intel hd graphics, hem de amd mobility radeon hd 5000 series yazıyor.

  • m e b  (15.06.22 21:25:31)
  • janavarorion  (15.06.22 22:18:18)
bu modelde kronik bir ekran kartı sorunu var maalesef, hatta çözüm için şöyle bir şey yapıyorlardı:
youtu.be

o yüzden amd’nin driver’ını silerseniz mavi ekransız kullanabilirsiniz.
  • gelecegin yildizi  (15.06.22 22:28:37)
@gelecegin yildizi: silmedim ama devre dışı bıraktım. öyle olunca görüntüler komple gitti ve bilgisayarı kapatıp açtım. sorun çözüldü ama bu sefer de bilgisayarım aşırı ısınıyor.

şu an amd devre dışı ama aygıt yöneticisinden baktığımda intel olanının yanında "Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)" ve "Bu aygıt kaynak kullanmıyor çünkü bir sorunu var." diyor.
  • m e b  (24.06.22 22:03:03)