kira zammı sorusu

kirada oturduğum evin zam zamanı geldi.

%25 üst sınır olayı ne derece geçerli, buna güvenip ev sahibiyle %25 pazarlığı yapılır mı?
yoksa konut tüfe'si mi geçerli?

resmi bir kaynak arıyorum

edit:yani geçerli de, şunu soruyordum.
benim oturduğum evle aynı blokta, aynı sitede, aynı standartta evler şuan 5500-6000e kiraya veriliyor. ben 2750ye oturuyorum.

%25 zam gelse 3400 olacak.
ev sahibi benden kurtulsa evi 1 saat içinde 5000'e kiralayacak müşteri bulabilir.

aradaki 1500-2000tl de birini evden çıkartmaya değecek bir meblağ, ondan bahsediyorum.

ev sahibinin huyuna gitmeli miyim, yoksa %25 kapı gibi %25 midir?

temmuz 1 ve sonrası ise kontrat yenilenme dönemi evet yüzde 25 konusu geçerli. öncesindeyse 12 aylık tüfe ortalaması.

edit: yanlış olmuş. resmi gazetede yayınlandığı tarih itibariyle geçerliymiş.
  • floydian  (13.06.22 23:09:28 ~ 23:12:23)
Ne demek ne derece geçerli? Kanunda değişiklik yapıldı. Bunun derecesi mi var. Geçerli işte.

www.resmigazete.gov.tr

Madde-4

Yayın tarihi itibariyle 1.7.2023 tarihleri arasında yenilenecek konut kira sözleşmelerini kapsıyor.

5 yıl dolmadı ise %25'ten fazla artıramaz.
  • himmet dayi  (13.06.22 23:10:18 ~ 23:11:19)
Hocam, ev sahibi senden nasıl kurtulacak?

Kira sözleşmenin 10. yılı doldu mu? Dolmadı ise seni çıkaramaz.
Kendim oturacağım derse tahliyeni isteyebilir ama 3 yıl başkasına kiraya veremez. Verirse sana 1 yıllık kira bedelini tazminat olarak ödemek zorunda kalır.

Uzun lafın kısası "ben kanun neyse onun üstünü yapmam" dersen ev sahibinin yapacak bir şeyi yok. Ama ev sahibiyle aran iyidir, iyilik yapmak istersin, o zaman %25'in üstünde yap. Onun için yeni sözleşme yapmanızda fayda var.
  • himmet dayi  (13.06.22 23:19:16)
en temizi hiç aramamanız. Günü gelince %25 zamlı şekilde yatırmanız.
Farklı bir düşüncesi varsa o arasın, söylesin.

  • michael_knight  (13.06.22 23:44:24)
Senin ev sahibini savusturmana ve tartismana bagli yoksa yasal sinir %25.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (13.06.22 23:54:50)
%25 yasal hakkınız, bu konuda restleşip devam edebilirsiniz. ama benim tavsiyem her zaman orta yolu bulmaktır. huzur kaçmasını kavga mahkeme v.s. geçtik. yarın evde en ufak bir şey olsa gidip ev sahibinizi arayamazsınız.

tabi mevcut kiracıdan rayiç kira bedeli istiyorsa o olmaz, dediğim gibi orta yol bulmak lazım. rakam olarak 4-4,5 arası bence her iki taraf için de makul olur.
  • nuisance  (14.06.22 00:01:18)
nuisance +1 — adam niyeti bozup evi satsa ya da çık ulan taşınıyorum dese daha çok zarara gireceksiniz. 4bin gibi bir yerlere çıkmanız sizin çıkarınıza olur.

  • kaptankedi  (14.06.22 00:07:16)
benim eve %50 zam yaptı ev sahibi eyv dedim geçtim. dediğin gibi civar yerde arasam şimdiki zamlı fiyatın 3 katına ev bulur muuyum sanmam. civarda oturulacak kiralık ev yok zaten

  • ala09  (14.06.22 00:26:59)
Biz de aynı durumda yüzde elli yapacağız.

Şu an 2700'e oturuyoruz Beşiktaş'ın göbeğinde. Bizi çıkaracak pozisyonda değil ama 10 binden bir haftaya kiralar çok rahat öyle bir ev. 4000 olsun seneye bakarız artık dedik tamam dedi.

500-600 lira için ipleri koparmaya, bundan sonra hep gergin olmaya gerek yok. Maddi durumumuz uygun olmasa devlet yüzde 25 diyor diyip arkamıza bakmazdık o ayrı. Gitsin devlete ağlasın muhatabı ben değilim öyle bir durumda. Çoğu insan da yüzde elli zam almadı yani.

Ev sahipleri istiyor her zaman daha fazlasını istiyor da ev sürekli değerlenecek diye bir kaide yok yarın bir gün değeri de düşebilir. Mevcut kiralarla tutacak adam bulamayınca mecbur fiyat da kırabilir boş kalmaması için. Hayat sürprizlerle dolu :)
  • chicha_v2  (14.06.22 00:49:03)
Benzer bir durumda ev sahibi olarak benzer teklifi yapan kiracıma teşekkür ettim ve çıkmasını kendim yerleşeceğimi söyledim. Hak hukuk önemli tabii ama 300-400₺ için ev sahibinle kötü olmaya değmez. %200 yapsa neyse de 1 yılda neye %25 zam geldi?

  • KaraSakall  (14.06.22 08:26:40)
Enflasyon %73,50 olarak açıklandı (ENAG %160,76 olarak açıkladı) geçen ay ki bu rakama hiçbirimiz inanmıyoruz gerçeği yansıtmıyor. Kitap-kırtasiye sektöründeyim, kendi sektörüm için söylemek gerekirse bu oran bile az.

İşte bu verileri göz önünde tutarak %25 zam ne kadar hakkaniyetli sizce? Kendi evimde oturuyorum, kiraya verebileceğim 2. bir evim yok bu arada linç yemeden önce söyleyeyim. Ayrıca evden çıkmanız durumunda muhtemelen yapacağınız fazladan zammın çok daha fazlası kadar masraf yapacaksınız. Her zaman orta yolu bulma taraftarıyım, o yüzden şahsi fikrim @nuisance gibi 4000-4500 tl arası bir rakam önermeniz.

Bu arada %25 zam yap geç muhatap olma diyenlere de hatırlatmak isterim ki huzur kaçtıktan sonra o evde ucuza oturmanın hiçbir anlamı yok. Ayrıca bu zam olayında durum ne kadar çirkinleşebilir derken dün ülkedeki ilk zam cinayeti işlendi. İnsanlar kafayı yedi artık kimin ne yapacağı belli olmuyor. Hiçbir şey insan hayatından daha önemli değil.
  • captainimsi  (14.06.22 09:05:45)
4000 liraya anlaşırsın büyük ihtimal. %25 yasal olarak hakkın ama haklı bir uygulama değil. rayici verme bu arada. eğer zorlarsa 4000 i kabul etmezse o zaman restleşebilirsin.

  • gabe h coud  (14.06.22 09:38:17)
Ben burada ev sahibinin durumuna göre hareket ediyorum. Mesela benim ev sahibim elini gösterdi Almancı ve 6-7 evi var. Çok rahat resti çekip yasal oranın üzerine çıkmam. Gelip oturacak hali yok.

Ama başka türlü olsaydi gelip oturma ihtimali yani. Farklı davranırdım. Rayice çıkmadan orta yolu bulurdum

Tamamen bencil davranın. Yok enflasyon %100 mus 25 adil değilmiş vs. Banane diyip geçiyorum. İhtiyacı varsa paraya satsın evi.
  • Mcfly  (14.06.22 11:10:02)
Ev sahibi sizi çıkarsa ve 1 senelik kira ödese bile uzun vadede karda olur çünkü hem 6000'e verecek hem onun üzerinden zam alacak. Siz belki 2 kira kapora, 1 kira+KDV emlakçı ve nakliye ödeyeceksiniz. Daha bu ay aynı semtte küçük bir kamyon 1000 liraya taşıdı. O adamı bulana kadar da kaç kişi o paraya gelmem dedi. O nedenle bence de 4000 teklif edip ona göre uzlaşmak daha mantıklı. İki tarafın da gönlü hoş tutulmuş olacak.

  • marla is in my head  (14.06.22 12:10:26)
%39 ortalama enflasyon, enag isterse %500 aciklasin biz maasi %39'dan aliyoruz.
Seneye enflasyon dusuk aciklanirsa biz kira zammini ortalama artti diye belki %70'den vericez.

Tefe tufe rakami neyse onu yap gitsin, %25 sacma ama gidip %100 falan da yapmayin. Maasa ne kadar zam aldiysak hakki odur.
Begenmeyen evini satsin zaten en kotu ev bile dolar bazinda %100 artti.
  • divit  (14.06.22 13:03:22)