sigortasız işte çalışmak

yeni bir işe girdim. yabancı bir şirket ama türkiye'de yapılanması henüz tamamlanmamış vaziyette.

teknik olarak, devletin gözünde çalışan değilim ve sigortam yok yani.

1 - özel sağlık sigortasını kendi cebimden ödeyerek yaptırabilir miyim? 1 ay öncesinde vardı.
2 - önümüzdeki günlerde bir muhasebeci ile anlaşıp şahış şirketi kuracağız, ama bir iki ayı bulur belki. o süre zarfında sigortasız olmam bir sorun olur mu? süreci kendim mi başlatmalıyım (kolay bir iş olduğunu duymuştum)

maaşları arkadaşlarım uzun süredir banka hesaplarına havale olarak alıyorlar. sorun yaşamadılar şu ana dek. ben de bu konuda bir sorun yaşayacağımı sanmıyorum. ancak diğer konularda bilmem/dikkatli olmam gereken bir durum varsa aydınlatır mısınız

Özel sağlık sigortasını istediğin gibi yaptırabilirsin.

Sigortasız çalışman eğer iş kazası riskin yoksa başına bir iş gelmeyecekse soruna yol açmaz.

Maaşları banka yolu ve maaş açıklamasıyla göndermek bildiğin suç ikrarı. Bankalar sgk ile bu bilgileri paylaşıyor. Ayrıca çalışanlar her ne kadar bu durumu kabullendiyse bile 3 gün sonra beni sigortasız çalıştırdılar diye şikayet edebilir.
  • robin one persie  (13.06.22 10:09:21)
Sizler yani Türk çalışanlar bir araya gelip tek bir şirket altında sigortalı olup, yabancı şirkete her ay, her bir çalışan için fatura kesseniz, genel giderleriniz daha düşük olur. Size yaptırdıkları don't repeat yourself'in tam tersi olmuş. Şimdi hepiniz ayrı ayrı bazı vergileri veya masrafları (Örneğin SMMM, işyeri vb.) ödüyorsunuz...

  • malheiros  (13.06.22 10:25:54)